Nakon što je zajedno s premijerom Aleksandrom Vučićem i predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom pratio čitanje presude, pred medijima se oko 12.45 pojavio srpski predsjednik Tomislav Nikolić.
"Srbija, kao članica UN-a i država s viševjekovnom tradicijom pravnog uređenja, u obavezi poštivati Međunarodni sud pravde i njegove odluke. Podsjećam da smo mi u Srbiji, zbog budućnosti naše djece, bili za sporazumno povlačenje tužbi, odnosno protiv tužbe, ali za to nije bilo snage i volje u Zagrebu", kazao je.
Nikolić je istaknuo kako je Srbija za dobre odnose sa susjedima te dodao kako to neprestano dokazuju.
"Presuda Međunarodnog suda za pravdu nije ispunila naša očekivanja, posebno u dijelu koji se odnosi na odgovornost Hrvatske. Povijest je pokazala, i pokazat će, razmjere stradanja srpskog naroda na prostoru Hrvatske u Prvom i Drugom svjetskom ratu, ali i tijekom 90-ih godina prošlog vijeka, a naročito u vrijeme Oluje", rekao je.
"Uvjeren sam da bi se svjetska stručna i pravna javnost složila da nije obraćena pažnja na Medački džep, a to je po svim definicijama djelo genocida i upravo eklatantan primjer njegova činjenja. Naime, u Medačkom džepu hrvatska vojska je pobila sve stanovnike, to su bili isključivo Srbi, od najmlađeg do najstarijeg, sve životinje od psa do krave, minirala i razrušila sve objekte i konačno zatrovala sve bunare. To je po praksi MSP-a upravo neoboriv dokaz izvršenja djela genocida", pojašnjava Nikolić
Srpski predsjednik naglasio je kako ovakva presuda ima
veliki značaj za Republiku Srbiju i srpski narod "jer je
preokrenula ustaljene stereotipe međunarodne zajednice o
događanjima na prostoru bivše SFRJ od 1991. do 1995.
godine".
Međunarodni sud pravde odbacio i hrvatsku i srpsku tužbu za genocid!
'A mi smo mislili da je naš pravni sustav smiješan'
'Ne može se izvesti zaključak da su sve strane jednako krive'
'Nismo zadovoljni, ali ne odustajemo od zahtjeva prema Srbiji'
"Sud je presudio da hrvatska strana nije uspjela dokazati genocidne namjere srpske strane u ratnim sukobima. S druge strane, iako protutužba Srbije nije usvojena, MSP je utvrdio da su hrvatske snage bile svjesne da će vojna akcija Oluja dovesti do protjerivanja civilnog stanovništva. Na ovaj način je od strane najviše pravne instance UN-a potvrđeno da su hrvatske snage počinile masovne zločine prema Srbima u Hrvatskoj", ističe.
"Uprkos nepravdi, načinjen je ohrabrujući korak. Iskreno se nadam da će u vremenu pred nama biti dovoljno hrabrosti kako bi Srbija i Hrvatska u dobroj vjeri zajedno rješavale sve ono što sputava našu regiju da je uvedemo u period trajnog mira i prosperiteta", zaključio je Nikolić.
Dodik je dodao da se neće pobjeći od dojma da je nad Srbima u Hrvatskoj počinjen genocid, bez obzira na presudu, osvrćući se i na Drugi svjetski rat i Jasenovac, ali dodao je i da bi bilo dobro da se u Hrvatskoj proglasi amnestija u postupcima prema mnogim državljanima Srbije.
Vučić, međutim, nije izišao pred novinare s njima dvojicom, iako su zajedno gledali presudu.