U svom domu u Connecticutu, neposredno nakon posjeta rodnom Kopenhagenu, u subotu navečer mirno je, u snu, preminuo legendarni pijanist Victor Borge, jedan od najomiljenijih zabavljača svijeta. Uzrok smrti bio je srčani udar.
Borge Rosenbaum rođen je 3. siječnja 1907. u Kopenhagenu kao najmlađi od pet sinova u glazbenoj obitelji. Otac mu je bio violinist u Danskoj kraljevskoj filharmoniji, a majka učiteljica glasovira. Od majke je i dobio prve poduke, a tijekom tridesetih otpočeo je karijeru glazbenika i komičara. Kao Židov koji se, usto, istakao ismijavanjem Hitlera, imao je sreću što je bio na turneji u Švedskoj kad su nacisti upali u Dansku. Praćen suprugom, psom i sa samo 20 dolara u džepu stigao je u SAD, naučio engleski po sluhu gledajući filmove u kinima i počeo nastupati po privatnim zabavama. Na jednoj od njih je uočen i pozvan u radijsku emisiju Binga Crosbyja, gdje se zadržao godinu dana. Američki državljanin postao je 1948., ali se nije odrekao Danske, gdje je i dalje bio najomiljeniji zabavljač. Drži rekord za najdužu predstavu jednog čovjeka na Broadwayu – uspjevao je rasprodati dvoranu svake večeri tijekom punih godinu dana. Njegova video-vrpca "Najbolje od Victora Borgea" prodana je širom svijeta u više od tri milijuna primjeraka. Bio je aktivan do samog kraja života, i u trenutku smrti imao je rasprodane angažmane dvije godine unaprijed. Dvaput je dobio najviše umjetničke počasti američkog Kongresa, a titulama su ga obdarili kraljevi Danske, Norveške i Švedske.
Da se držao samo svog sviračkog umijeća, Victor Borge bio bi istaknut pijanist romantičarske škole. Međutim, Borge je smatrao da je cijeli svijet klasične glazbe i koncerata neodoljivo smiješan. - Pogledajte neki simfonijski koncert na televiziji i isključite zvuk. Ukoliko imate i najmanje smisla za humor, krepat ćete od smijeha, glazbenici izgledaju i ponašaju se apsolutno glupo. - Incidente koje bi vidio u životu Borge je spremno uvrštavao u svoje redovne koncertne rutine, poput padanja sa stolca tijekom sviranja. Bio je i veliki improvizator – jednom je izveo izvrsnu točku s muhom koja mu je slučajno u pravom trenutku sletila na nos tijekom sviranja. Upitan nakon toga kako je to uspio, Borge je ni ne trepnuvši odgovorio: - Vrlo teško. Znate li vi koliko vremena treba da se muhe tako uvježbaju? -
Svoj nastup obično bi počinjao pomnim pregledavanjem glasovira sa svih strana, dotjerivanjem frizure i odjeće, prijetećim pokretom prstom prema posjetiteljima koji kasne, a onda bi sjeo za glasovir, promašio stolac, ispremiješao stranice s notama, redovno se "svađao" sa strojem za okretanje stranica i nastavljao tjerati publiku na grčeve od smijeha. Na koncertu kojim je proslavio svoj osamdeseti rođendan, u kopenhaškom Tivoliju, sam je sebi odsvirao "Sretan ti rođendan" u četiri varijante – u stilu Mozarta, Wagnera, Brahmsa i Beethovena, što je učinio tako smiješno da je nasmijao cijeli orkestar. Flautistica je od smijeha ostala bez daha i nije mogla svirati.
Za legendarnim Victorom Borgeom ne treba tugovati. Treba ga se sjećati sa smiješkom, kao što mu priliči i kao što bi i on sam htio; naslov njegove autobiografije glasi "Osmijeh je najkraća prečica između ljudi."