Na nedavno održanom simpoziju American Psychological Society izneseni su prvi podaci koji su i znanstveno dokazani, a to je da prehrambene navike trudne majke uvelike utječu na kasniji ukus i afinitete njihove djece.
Eksperimet je proveden na četrdeset šest žena u zadnjoj trećini trudnoće i u prvih šest mjeseci dojenja. Prva grupa majki konzumirala je za vrijeme trudnoće, no ne i dojenja sok od mrkve. Druga grupa također, no samo za vrijeme dojenja, dok je treća - kontrolna grupa konzumirala samo vodu.
Nakon šest mjeseci kada su bebe počele jesti prve kašice ustanovljeno je da bebe čije su mame intenzivno bile na soku od mrkve za vrijeme trudnoće i dojenja reagiraju oduševljeno na iste proizvode i jedu ih slasno dok su bebe čije su mame bile na vodi bile indiferentne prema omiljenoj poslastici Zekoslava Mrkve.
Julie Menwelle - voditeljica istraživanja na Senses Center Philadephia izjavila je da su to prvi konkretni rezultati, jer su do sada u istraživačkim krugovima vladale samo pretpostavke, primjerice ona da ako mama u vrijeme trudnoće jede hranu začinjenu vanilijom da će je voljeti i njena djeca.
Važnost ekperimetna je i ta da se na taj način osvještava važnost dojenja malih beba kako bi one u budućnosti mogle prepoznati i voljeti zdravu i raznovrsnu hranu.