MOŽE LI INA OPET BITI NAŠA? /

Poznati konzultant nudi hrabro rješenje za sudbinu Ine, ali ministar Filipović vidi jednu manu u njegovu planu

Image
Foto: Net.hr ilustracija/Pixell

Nakon što je Jasminko Umičević predložio da Vlada zaobiđe MOL i dođe do većinskog vlasništva preko 6,1 posto dionica sa skrbničkih računa, pitali smo u Vladi što misle o tom modelu

17.8.2022.
9:32
Net.hr ilustracija/Pixell
VOYO logo

Dugogodišnje dramatično propitivanje može li Hrvatska opet postati većinski vlasnik svoje ključne naftne kompanije, Ine, odnosno može li nekako otkupiti udio od mađarskog MOL-a, presjekao je prije nekoliko dana u intervjuu Večernjem listu poznati energetski konzultant i bivši menadžer Ine, Jasminko Umičević. On je predložio da prestane "natezanje" s MOL-om i da se problemu priđe sa sasvim druge strane, da se razmisli o 6,1 posto dionica Ine koje nisu ni u vlasništvu Republike Hrvatske, niti u vlasništvu MOL-a, nego se radi uglavnom o nepoznatim malim dioničarima.

Umičević je u intervjuu Večernjem, a potom i za N1 televiziju, pojasnio da se radi o dionicama koje su većinom na skrbničkim računima koji su "jednim dijelom netransparentni".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je vlasnik?

"Ne zna se tko je vlasnik, možda su Rusi, možda netko vezan za MOL, sve je moguće…", komentirao je zatečeno stanje Umičević. Naime, dionice Ine su izlistane na Zagrebačkoj burzi, i prosječno im se vrijednost kreće oko 3500 kuna; mali dioničari nemaju od njih neke osobite koristi, dividende su male  – a hrvatska Vlada bi njihovim preuzimanjem mogla ponovno povratiti svoj utjecaj u upravljanju Inom. Umičević pritom predlaže mehanizam "izvlaštenja", no objašnjava da pri tome misli na otkup uz pravičnu naknadu – koju je u ovom slučaju moguće utvrditi upravo zbog činjenice da su dionice izlistane na Zagrebačkoj burzi.

Smatra da je nakon odluke Ustavnog suda u slučaju bivšeg premijera Sanadera (koji je optužen da je primio mito od Zsolta Hernadija, predsjednika uprave MOL-a, a Ustavni sud mu je odbio tužbu na presudu), te nakon nemogućnosti postizanja dogovora s MOL-om o otkupu dionica, hrvatskoj Vladi otvoren prostor za takav postupak izvlaštenja, jer odgovorna Vlada ne smije dopustiti daljnje propadanje Ine i nesigurnost na energetskom tržištu. Umičević se poziva i na Ustav koji dopušta izvlaštenje u slučaju zaštite sigurnosti, Ugovor o EU-u, te najnoviju Uredbu EU-a o strateškim tvrtkama, a spominje i praksu koja se ovih dana događa u drugim zemljama Unije: Francuska je upravo nacionalizira jednu od svojih najvećih energetskih tvrtki, EDF, a Njemačka razmatra nacionalizaciju tvrtke koja je najveći distributer plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STABILNI NA DNU /

Još jedna ljestvica pokazala koliko zapravo nemamo: Od svoje plaće Švicarci mogu kupiti 2,672 litre benzina, a Hrvati...

Image
STABILNI NA DNU /

Još jedna ljestvica pokazala koliko zapravo nemamo: Od svoje plaće Švicarci mogu kupiti 2,672 litre benzina, a Hrvati...

Konzultant Umičević i za Net.hr pojašnjava da je evidentno da mnoge zemlje EU-a u ovom kriznom trenutku počinju drugačije tretirati energetske kompanije jer ih se promatra i kroz filtar nacionalne sigurnosti, te da je to pogodan trenutak da i hrvatska Vlada razmotriti ovaj model izvlaštenja dijela dioničara u Ini – jer bi tako hrvatska država dobila kontrolu u Ini, a to bi značilo i osiguranje sigurnosti opskrbe i mogućnost da se ozbiljnije ulaže u Inu.

No, u Vladi ne smatraju da je Umičevićev prijedlog izvediv.

"Republika Hrvatska je članica Europske unije, a Ina privatna kompanija koja kotira na burzi, stoga nacionalizacija ili izvlaštenje ne bi bili u skladu ni s hrvatskim, ni s europskim zakonodavstvom", odgovoreno je na upit Net.hr-a iz ureda ministra gospodarstva i održivog razvoja, Davora Filipovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo