'država promatračica' /

Povijesni dan? UN danas glasuje o Palestini!

Image

Opća skupština UN-a Opća skupština UN-a danas glasuje o rezoluciji koja bi sadašnji status Palestine promijenila iz promatračke misije “entiteta” u “promatračku državu nečlanicu”. Tome se protive Izrael i Sjedinjene Države, ali kako u Općoj skupštini ne postoji pravo veta pretpostavlja se da će Palestinci dobiti potporu većine.

29.11.2012.
7:27
VOYO logo

Palestinski predstavnici će u četvrtak zatražiti od Ujedinjenih naroda službeno priznanje, a u tu svrhu je internetskom peticijom do sada prikupljeno gotovo 1.7 milijuna potpisa.

Peticijom, koju možete potpisati ovdje, pozivaju 'europske čelnike i sve članice UN-a da prihvate legitimni zahtjev za priznanje države Palestine i potvrdu prava palestinskih građana'.

"Vrijeme je da se prekinu desetljećima bezuspješni mirovni pregovori i okupacija te krene prema miru između dviju država", piše u pozivu na peticiju.

Priznanje Palestine na Generalnoj skupštini bio bi konkretan korak prema mirovnom rješenju spora Izraela i Palestine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjev za 'državu promatračicu'

Palestina je još prošle godine tražile puno članstvo u UN-u, međutim, kako su se Sjedinjene Države suprotstavile toj ideji, zahtjev im je odbijen. Stoga, sada traže status 'promatrača', odnosno države nečlanice kakvog ima Vatikan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su SAD-e i Izraele očekivano protiv, za Palestinu će glasati Francuska, Španjolska, Danska, Norveška, Švicarska, Austrija, Indija, Kina i vjerojatno Rusija.

Kako bi se izglasao status 'države promatračice', Palestini treba potpora većine. Dakle, trebaju im glasovi 97 od 193 članica UN-a.

U SAD-u ništa novo

Sjedinjene Države su opet rekle da će u četvrtak glasovati protiv toga da se Palestini dodijeli status države promatrača u Ujedinjenim narodima, rekla je u srijedu glasnogovornica američkog State Departmenta Victoria Nuland na tiskovnoj konferenciji.

"Kanimo glasovati protiv. Odlučno se protivimo toj inicijativi", rekla je Nuland, dok Velika Britanija najavljuje suzdržanost, a Rusija, Francuska i Španjolska podupiru inicijativu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washington drži da palestinska država može nastati samo na temelju izravnih pregovora Palestinaca i Izraelaca, koji su prije dvije godine zašli u slijepu ulicu.

Palestinci koji u UN-u imaju status 'subjekta promatrača', zatražit će u četvrtak u Općoj skupštini UN-a da im se dodijeli status 'promatrača, države nečlanice'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tome očekuju potporu većine od 193 zemlje u Općoj skupštini, ali nailaze na protivljenje SAD-a i Izraela.

Velika Britanija, uz Francusku članica UN-ova Vijeća sigurnosti iz Europe, zaprijetila je da će se suzdržati ako se ne ispune neki uvjeti, napose ako se Palestinci odmah ne vrate za pregovarački stol u vezi s uspostavom palestinske države. Francuska je nakon otezanja naposljetku najavila da će odobriti taj novi status.

Ocijenivši da je to 'najbolje rješenje na putu približavanja miru', Španjolska je rekla da će i ona učiniti isto.

Rusija će glasovati za novi status, a Njemačka je dala do znanja da neće 'odobriti' rezoluciju, ne rekavši ipak hoće li je odbiti ili će se suzdržati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo