Na kraju svibnja jedna loša i još jedna loša vijest. Počele su stizati uplatnice za skuplju struju. No račun nije svima veći za najavljenih 20 posto. Mnogi će u odnosu na lanjske ljetne mjesece plaćati i 23 posto više.
Potrošači su zbunjeni, kažu u udrugama koje se bore za njihova prava, jer Vlada nije dobro objasnila poskupljenja.
"Sad je preporuka, platite ovu ratu prvu koja je, računi za ovo će doći tek najesen. Znači mi dotada imamo vremena osporit cijeli taj postupak, osporit cijenu i račun", rekao je NenadKurtović, predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača
Vlada je krajem travnja uz smijeh govorila o 20-postotnom povećanju cijene struje. No ministar gospodarstva sad kaže da su govorili o prosječnoj potrošnji.
„Mi ne govorimo o tome koliko ćete vi dobiti račun u, ne znam, Trogiru ili u Varaždinu. Nekome će to biti 17 posto, nekome 23. Onaj sa 17 se sigurno vama neće javiti, a onaj sa 23 će se javiti vjerujte“, rekao je Radimir Čačić.
Taj prosjek potrošnje u hrvatskim kućanstvima kaže da se račun za jednotarifna brojila popeo za 18 posto - sa 182 kune na 215. A za dvotarifno brojilo s 246 na 296 kuna. No samo ako se u višoj tarifi troši 65 posto struje. Ako se potroši više od toga i postotak poskupljenja bit će veći.
"Ovisno o modelu i ovisno o veličini potrošnje struje na godišnjem nivou sasvim sigurno da su i te razlike moguće. A i ako se uspoređuje cijena uplatnica iz petog mjeseca prošle godine i petog mjeseca ove godine 1,63 posto ima učešće i povećanje PDV-a", rekao je ZlatkoKoračević, predsjednik uprave HEP-a.
Uza sva povećanja i poskupljenja, potrošačima, osobito u toplijim krajevima, ne preostaje nego izdržati ljetne vrućine, jer kroz klima uređaje kune sada brže cure.