Potraga otkriva: Ustavni sud uskoro donosi odluku o razdjelnicima. Istražujemo hoće li građani zbog nereda i nejasnih odluka moći tužiti državu
Država je propisala obvezu ugradnju, drakonske kazne i tisuće građana ubrzo su krenule s uvođenjem razdjelnika. Tek naknadno napravljene su studije. Energetska je pokazala uštede, no ekonomska je zaključila da cijela priča većini nije isplativa. Do danas ugradilo ih je više od sto tisuća kućanstava, no gotovo isto toliko, unatoč zakonu – nije. Sve je više onih koji su ih odlučili skinuti, ali i koji svjedoče da se ugradnja odvijala uz masovno potkupljivanje predstavnika stanara.
Prošlo je više od šest godina otkad su ugrađeni prvi razdjelnici
i točno toliko traje rasprava valjaju li, jesmo li ih morali
uvesti i možemo li s njima uopće uštedjeti. A sve češće se čuju i
pitanja tko je na njima masno zaradio i tako oštetio veliki broj
građana.
A na pitanje ima li podatak koliko ih je u međuvremenu
izašlo iz sustava, kaže zna samo za one zgrade koje su im se
javile, takvih je 30-ak u Zagrebu.
"Mi smo to potpisali, otišli smo u HEP Toplinarstvo, ljudi su nas lijepo primili, rekli nema problema ako vi to želite. Ja kao predstavnik sam to potpisao i mi smo prešli od idućeg mjeseca na grijanje po kvadratnom metru. I gle čuda, račun koji je bio zadnji 1100 već idući mjesec je bio onaj novi 700, 680 znate koja je to razlika, to je prestrašno", kazao je Debeljački.
Svi s kojima smo u ovoj zagrebačkoj zgradi razgovarali govore nam
isto.
Što to onda zapravo znači, pogledajte više u prilogu.