Posljedice potresa na razvoj tehnološke industrije

Potres u Japanu imati će domino efekt na tehnološki razvoj jer su mnoge tvornice poput Sonya, Toshibe, Nissana, Honde, Toyote... morale zatvoriti svoja vrata i obustaviti rad.

16.3.2011.
14:46
VOYO logo

Potres je obustavio rad nuklearnih elektrana i rafinerija nafte, dok su mnoge tvornice izgorjele u požarima. Dijelovi zemlje su bez električne energije, prometni pravci su zbog klizišta prekinuti, pa će biti vrlo teško u bližoj budućnosti dopremati sirovine, piše Techeye.

Više je nego vjerojatno da će tehnološka industrija biti naročito pogođena, smatraju stručnjaci. Naime, i potres koji se dogodio u kolovozu 2009. privremeno je opustošio tehnološku industriju. Internet je prekinut, a tvornice su bile prisiljene da na neko vrijeme obustave proizvodnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slično se opet dogodilo, ali ovoga puta nažalost s kudikamo razornijim posljedicama.

Sony je izvjestio da je zaustavljena proizvodnja u njegovim tvornicama te da su iz šest tvornica u sjeveroistočnom dijelu Japana evakuirani radnici. Yasuhiro Okada, glasnogovornik ove tvrtke, rekao je za Business Week da Sony u ovim trenucima istražuje katastrofalne posljedice na svojim tvorničkim postrojenjima te zbraja štete kojima je uzrok bio nestanak električne energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvjerojatnije će najteže biti pogođeni Blue-ray diskovi, magnetske glave i baterije budući da su se u ovim tvornicama nalazile glavne proizvodne linije za ove prozvode.

Velike kompanije poput Nissana, Toyote, Honde, Toshibe također su morale obustaviti ili smanjiti proizvodnju, piše Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, Nissan je izvjestio da su njegove četiri tvornice oštećene te da je 2.300 novih automobila oštećeno u potresu i plimnom valu koji je uslijedio, a Toshiba pak izvještava da je zatvorila svoju tvornicu koje izrađuje senzore za kamere u mobilnim telefonima.

Podmorski kabeli također su oštećeni, pa je smanjena komunikacija između Kine i Japana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mobilne mreže kao i zemaljske telefonske linije su također u kvaru. Primjerice NTT DoCoMo najveći japanski mobilni operator ograničio je za 80 posto glasovnu komunikaciju u sjevernom Japanu, piše Financial Express.

Panika koja je zahvatila rodbinu, prijatelje i poslovne partnere u želji da što prije kontaktiraju jedni druge, samo je pogoršala stanje jer je izvršila dodatni pritisak na japansku telekomunikacijsku infrastrukturu. Zbog toga su se Japanci okrenuli Facebooku i Twitteru za komunikaciju s ljudima izvan Japana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Canon je, međutim, izvjestio da je imao sreće te da nije pretrpio značajniju štetu na postrojenjima, pa proizvodnja neće biti zaustavljena.

Jedno je sasvim izvjesno. Japanska ekonomija u bližoj budućnosti dijelom će se usporiti jer će oštećenja koja je pruzrokovao snažni potres i razorni tsunami zahtjevati dodatnu državnu pomoć, čime će opteretiti financije Japana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo

Još iz rubrike