"Na deset mjesta su otvorena istraživanja, a sva se odnose na stradavanja ljudi tijekom Drugoga svjetskog rata. Plan, odnosno zadana dinamika nam je urediti i otvoriti po dva ovakva spomen-obilježja godišnje, a svečanosti njihova otkrivanja nastojimo vezati za datume stradavanja osoba za koje se ta obilježja i dižu kako bi nosila tu simboliku. Boričevac je prvo od tih spomen-obilježja, a do kraja godine bit će otkriven ili Vaganac ili Gospić", rekao je Sučić.
OVO NAŠU DJECU UČE U ŠESTOM RAZREDU! ‘Ustaše su u redu, svi su Srbi četnici (osim jednog), a ćirilica je pismo neprijatelja’ U Vagancu su provedena probna iskapanja i ondje su na devet lokacija ekshumirani ostatci 60 osoba, rekao je Sučić te dodao da u Gospiću još nisu vađeni posmrtni ostatci, ali se pretpostavlja da je na trima lokacijama riječ o vrlo velikom broju žrtava, pogotovo kod Groblja sv. Magdalene. Istaknuo je da bi se, po nekim zapisnicima i dokumentima povjesničara, na tim lokalitetima mogli pronaći posmrtni ostatci i nekoliko stotina ubijenih osoba.
IZRAELSKI STRUČNJAK ZA HOLOKAUST: ‘Jasenovac je bio gori od Auschwitza, a kanoniziranje Alojzija Stepinca je zločin’ "Da bi se išlo u provedbu toga, jedinica lokalne samouprave obvezna je osigurati mjesto za trajno zbrinjavanje pronađenih i izvađenih posmrtnih ostataka u sklopu mjesnog groblja i tek kad oni to i učine, mi krećemo s našim dijelom posla", istaknuo je Sučić.
Danas otkriveno spomen-obilježje u Boričevcu prvo je od desetak koja Republika Hrvatska putem Ministarstva hrvatskih branitelja namjerava izgraditi radi odavanja pijeteta žrtvama rata i poslijeratnog razdoblja diljem Hrvatske, rekao je Sučić, koji u Ministarstvu hrvatskih branitelja vodi Upravu za zatočene i nestale sa sektorima za Domovinski i za Drugi svjetski rat i poslijeratno razdoblje.
U Boričevcu je otkriven spomenik za 24 člana roda Ivezić, ubijena 27. srpnja 1941. i bačena u jamu na lokaciji Dabinu vrh u šumi kod sela Brotnja u općini Gračacu. Njihovi su posmrtni ostatci pronađeni i izvučeni iz jame 2014. godine.