Pokrali "Kolubaru" za 300 miliona evra

U afere RB "Kolubara" umešani policajci, sudije, sindikati kao i vrh države

25.1.2013.
17:39
VOYO logo

Bivši predsednik Saveta za borbu protiv korupcije u Lazarevcu Milivoje Matijašević tvrdi za “Trojku” da je za dve godine iz RB “Kolubara” pronevereno više od 300 miliona evra kroz razne mahinacije.

On kaže da za sve postoje dokumenta u koje je sam imao uvid, a da su afere koje se ovih dana otvaraju samo vrh ledenog brega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Osim eksproprijacije, tu je i problem sa nesavesnom prodajom uglja. Pa sa iznajmljivanjem mehanizacije “Kolubari” kao i mnogi drugi problemi. Lično sam se bavio tim aferama kada sam bio u Savetu za borbu protiv korupcije Lazarevca i na osnovu dokumentacije može se dokazati da je od druge polovine 2006. godine pa do prve polovine 2008. u RB “Kolubara” pronevereno više od 300 miliona evra – kaže Matijašević, koji je trenutno direktor nezavisne Agencije za istraživanje i antikorupciju.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović juče je rekla da je tokom eksproprijacije prethodno rukovodstvo učinilo mnogo malverzacija, pa je tako i kuća biznismena Radosava Savatijevića Keneta procenjena na više od 3 miliona evra, a “Kolubara” mu je isplatila 1,2 do sada. Mihajlovićeva je rekla da je pomenuta kuća čak i van zone eksproprijacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radosav Savatijević Kene (Foto: Kurir)

Redakcija “Trojke” je probala da dođe do odgovora ko je procenjivao Kenetovu kuću kod bivšeg direktora RB “Kolubara” Nebojše Ćerana.

Ali on nije bio raspoložen za razgovor, već nas je uputio na svoje saopštenje za javnost, koje je juče objavio. U tom obraćanju on je demantovao da je Savatijevićeva kuća van zone eksproprijacije, i rekao da je sve rađeno na osnovu Programske osnove preseljenja Vreoca, koje je potpisala prethodna Vlada Srbije.

- Na bazi ovih dokumenata Kolubara je tokom 2010. godine isplatila više od 350 avansa domaćinstvima u Vreocima i pokrenula eksproprijaciju celog naselja od preko 800 domaćinstava - saopštio je Ćeran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nebojša Ćeran (Foto: Tanjug)

Međutim, Matijašević tvrdi da su većina spornih objekata napravljeni nakon donošenja plana preseljenja Vreoca, za koje je Vlada Srbije odobrila preko 140 miliona evra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Tada je postojala zabrana gradnje, ali je veliki deo tih spornih objekata ipak napravljen posle tog plana. Tu su razni lokali, stovarišta, kuće… Verujem da je Ćeran sigurno znao šta se radilo i da je mogao to da spreči – kaže on.

Zanimljivo je da su neki bivši zaposleni u RB “Kolubara” bili uhapšeni zbog afere “Kolubara”, kada je policija istraživala sumnjivo iznajmljivanje mehanizacije ovoj firmi, a koja je nazivana i “pljačka veka”. Spekuliše se da je samo na osnovu ovog posla firma oštećena za više desetina miliona evra.

Matijašević tvrdi da je tada porodicama uhapšenih koji su radili u RB “Kolubara”, ova firma isplaćivali duple zarade dok su bili u zatvoru, pa su im čak davani i službeni automobili na korišćenje.

- Za vreme dok se Saveta za borbu protiv korupcije Lazarevca bavio ovom temom, saznali smo da su u priču bili umešani i neki ljudi iz sindikata, sudstva, policije pa i čela države – objašnjava on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da je Nebojša Ćeran sa mesta direktora RB “Kolubara” otišao na mesto prvog čoveka Gradskog saobraćajnoj preduzeća Beograd, koje je takođe u poslednje vreme bilo na meti medija zbog raznih afera.

Foto: www.rbkolubara.rs/

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo