Hrvatska je u petak u Bruxellesu potpisala Ugovor o pristupanju Europskoj uniji, čijom će članicom postati za godinu i pol dana nakon ratifikacije ugovora u Hrvatskoj i zemljama članicama.
Potpis na pristupni ugovor stavili su točno u 10.33 hrvatski predsjednik Ivo Josipović i premijerka Jadranka Kosor, što je bilo popraćeno velikim pljeskom nazočnih državnika. Josipović i Kosor potom su se okrenuli jedno prema drugome i čestitali si rukujući se.
Prva zemlja koja je potpisala ugovor bila je Belgija, a posljednja Velika Britanija. Samo potpisivanje započelo je u 10.25 i trajalo je točno dvadeset minuta, a šefovi država i vlada na putu do stola za kojim se potpisivao ugovor zastali bi prije kod hrvatskog predsjednika i premijerke te im i osobno srdačno čestitali na povijesnom hrvatskom postignuću.
Završetkom svečanog potpisivanja ugovora na koji su potpise stavili čelnici 27 zemalja Europske unije te hrvatski predsjednik i premijerka Hrvatska je promijenila status iz zemlje kandidata za članstvo za EU u pristupajuću zemlju.
Nakon svečanog potpisivanja uslijedilo je zajedničko fotografiranje šefova država i vlada EU-a, čelnika europskih institucija i hrvatskog predsjednika i premijerke.
Ugovorom je predviđeno da Hrvatska postaje punopravnom članicom 1. srpnja 2013. nakon što se u Hrvatskoj održi referendum o pristupanju i sve zemlje članice obave proces ratifikacije.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović rekao je da danas svjedočimo povijesnom činu koji se po svojoj važnosti nalazi uz odluku Hrvatskog sabora o neovisnosti.
"Svjedočimo povijesnom činu, potpisivanje Ugovora o pristupanju čin je koji po svojoj važnosti za hrvatske građane stoji uz bok odluci Hrvatskog sabora u neovisnosti", rekao je Josipović na svečanosti, nakon govora koji su održali predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy i poljski premijer Donald Tusk, domaćini svečanosti, te čelnici europskih institucija - Europskog parlamenta Jerzy Buzek i Europske komisije Jose Manuel Barroso.
"Nakon dvadeset godina moderna se Hrvatska vratila političkom i kulturnom prostoru kojem je u povijesti pripadala", rekao je.
Josipović je kazao da je počašćen da u ovom povijesnom trenutku predstavlja građane RH, ali i da osjeća i duboku poniznost, poštovanje i zahvalnost, budući da je Hrvatska prva nova članica koja je morala prevladati i teško nasljeđe rata.
"S Europom Hrvatska je bogatija, a s Hrvatskom je i Europa bogatija", kazao je hrvatski predsjednik, naglasivši da svoju teško stečenu suverenost Hrvatska ne predaje EU-u već njezin dio ulaže u Uniju.
Pristupni proces u Hrvatskoj još nije završen, ustrajat ćemo na reformama i punoj provedbi europske pravne stečevine, naglasio je, dodajući da će Hrvatska nakon izbora imati novu vladu koja može i mora nastaviti reforme s novim poletom.
Potpisivanje Ugovora o pristupanju Hrvatske EU-u predstavlja vrhunac međunarodne afirmacije zemlje a Hrvatska se vraća u obitelj europskih naroda kojoj je oduvijek i pripadala, kazala je hrvatska premijerka Jadranka Kosor.
"Potpisivanje Ugovora predstavlja vrhunac naše međunarodne afirmacije, a članstvo u EU predstavlja završetak transformacijskog procesa", kazala je Kosor, koja je zahvalila svima koji su sudjelovali u pregovorima između Zagreba i Bruxellesa.
Hrvatska premijerka podsjetila je da su hrvatski pregovori bili puno složeniji od svih dosadašnjih te istaknula da je Hrvatska dokaz da se poduzete reforme isplate. Hrvatska tako otvara vrata Unije i za zemlje regije, nastavila je, a svoja iskustva dijelit će i sa svojim susjedima.
Hrvatska je svjesna svih problema s kojima se EU suočava i zna da se rješenje može pronaći zajedničkim odlukama. "Hrvatska je novi pouzdan partner koji je spreman pomoći", dodala je.
"Hrvatska se vraća kući u obitelj europskih naroda kojoj je uvijek i pripadala, a hrvatski postaje 24. službeni jezik Unije", rekla je Kosor, izražavajući uvjerenje da će hrvatski građani na referendumu velikom većinom podržati ulazak Hrvatske u EU.
"S ponosom pozdravljam svoju Hrvatsku od Vukovara do Dubrovnika. Ponosna sam što sam dio ovog povijesnog trenutka. Neka živi jedina i vječna Hrvatska, neka živi i napreduju Europska unija", zaključila je predsjednica hrvatske Vlade.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Romupy i poljski premijer Donald Tusk, koji su zajednički domaćini svečanosti potpisivanja Ugovora o pristupanju Hrvatske EU-u, čestitali su u petak u Bruxellesu na početku svečanosti Hrvatskoj na velikom postignuću.
Čestitkama Hrvatskoj na velikom uspjehu pridružili su se i predsjednici Europske komisije Jose Manuel Barroso i Parlamenta Jerzy Buzek, poručivši da je Hrvatska na svom putu odradila veliki posao.
I Barroso i Buzek istaknuli su da s Hrvatskom ne završava proces proširenja te da je njezin primjer poruka drugim zemljama u regiji.
Potpisala su se dva dokumenta - Ugovor o pristupanju i Završni akt, završni politički dokument Međuvladine konferencije u kojem se navodi sve što je usuglašeno tijekom pregovora.
Redoslijed potpisivanja bio je određen abecedom, i to po izvornom nazivu zemlje. Tako je prva potpisnica bila Belgija, a zadnja Velika Britanija, a Hrvatska je bila 11. po redu između Francuske i Italije.
Ispred dvorane u kojoj se potpisuje pristupni ugovor stavljen je natpis na hrvatskom jeziku "Dobrodošla, Hrvatska".
Odmah nakon potpisivanja počinje summit EU-a, na kojem će prvi put sudjelovati 28 zemalja, od kojih jedna, Hrvatska, u svojstvu promatrača.