Podsjetnik: Megapikseli nisu baš tako važni!

Prije nekoliko dana nas je šokirala vijest da je Nokia napravila telefon s 41-megapikselnom kamerom, koji je predstavila na kongresu Mobile World u Barceloni.

28.2.2012.
15:34
VOYO logo

Telefon može snimati fotografije u rezoluciji većoj od većine DSLR fotoaparata, međutim to vam neće pomoći. Zašto? Nakon određene točke megapikseli više nisu važni.

Kod Nokije 808 velik broj piksela nije stvorio jako veliku fotografiju, nego je smanjio 41-megapikselnu fotografiju u superpreciznu 5-megapikselnu. Ipak, nema sumnje da je 41 megapiksel zgodan broj koji se može isticati u oglasima za novi model Nokije. O čemu se dakle radi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Megapiksel je jedan milijun piksela, a odnosi se na broj piksela koji senzor fotoaparata može uhvatiti kada je izložen svjetlosti.

Obično se misli da je "veće bolje", odnosno da više piksela znači više detalja na slici. Znači li to da bi 41 megapiksel trebalo biti bolji od primjerice nekih Nikonovih fotoaparata? Štoviše, logika nam govori da bi ovaj Nokijin telefon trebao biti puno bolji od DSLR-a ili barem jednako dobar kao i prosječan DSLR?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne. Nije ni blizu tome. Nisu svi pikseli jednaki.

Nokijin telefon je očito puno manji od kamere, posebice u usporedbi s velikim Nikonovim ili Canonovim DSLR-ovima. To znači da telefon može imati samo manji senzor, odnosno ploču za primanje fotona koje će pretvoriti u piksele.

Mali senzor znači da pikseli i sami moraju biti manji ako će ih biti puno, a mali pikseli su banalno rečeno – bezveze.

Mali visokopikselizirani senzor na telefonu stvara zamrljane slike zbog nedostatka boje. To mogu biti zaista velike slike u JPEG formatu koje ćete primjerice gledati na zaslonu računala, međutim to nisu precizne, "prekrasne slike".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je razlog zbog kojeg bismo se trebali usredotočiti na veliki senzor i dobre leće. To je ujedno i razlog zašto ćemo dobiti vrlo lijepe snimke čak i pri slabom svjetlu, te točne boje i široki dinamički raspon.

To su ti faktori, a ne puki megapikseli koji služe za natjecanje, o kojima treba brinuti kad razmišljamo o kvaliteti fotografija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki senzor, poput onog u pravim kamerama (i DSLR-ovima posebno), može primiti i raskošne piksele, koji tada imaju prostora pokupiti više svjetla. To znači preciznije slike čak i ako je broj megapiksela daleko manji.

Ali zašto onda najbolji DSLR-ovi imaju velik broj piksela? Zbog toga jer ih profesionalni fotografi koriste za fotografije koje će izaći u časopisima, plakatima, na televiziji i sl. No, golim okom se ne može pronaći razlika između 8 megapiksela i 100 megapiksela ako ih tiskate u manjoj veličini, ili objavljujete na svom zidu na Facebooku, ili ih pak šaljete kao privitak e-pošte.

Mali smartphone s kamerom od 41 megapiksela sasvim sigurno zvuči vrlo impresivno i može snimati sasvim dobre fotografije – posebice s obzirom na to da ovaj telefon ima senzor koji je daleko veći od senzora prosječnih telefona.

Međutim, piksele bismo ipak trebali razmatrati kao dio veće slike. Ne zaboravite, nije sve u pikselima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci: arti-201202270335006

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo