Drugi pokušaj najveće kolektivne tužbe u Hrvatskoj. Udruga Franak ne odustaje, kao ni njezini članovi kojima je kredit u švicarskim francima itekako promijenio život.
Rata na stambene kredite od kolovoza prošle godine u prosjeku se povećala za 1700 kuna.
"U osam mjeseci država nije ništa poduzela, a izdvojili smo 12.000 kuna, da postoje regulatori to se ne bi dogodilo", smatra Branka Lukačević Gregić, ekonomistica Udruge Franak.
A u Udruzi banaka ovu su tužbu dočekali bez previše riječi. "Svaka banka će se pojedinačno očitovati po dostavi tužbe", rekao je Zoran Bohaček, predsjednik Hrvatske udruge banaka.
No, to je ono što najmanje zanima korisnike kredita. "U 2011. godini broj ovrha je 33 puta veći, ne 33%, nego 33 puta veći nego u 2006. Broj ovrha raste, a ljudi žive u enormnom stresu", kaže Petra Rodik iz Udruge Franak.
Savez potrošača u ovoj je pravnoj bitci dobio i potporu svjetske krovne organizacije. "Mi moramo krenuti u borbu za fer financijske usluge. U ovoj borbi potrošački pokret mora pobijediti", smatra Ilija Rkman iz Saveza udruga Potrošač.
No, ovo će, priznaju, biti velik izazov, jer naše sudstvo nema još praksu u ovakvim kolektivnim tužbama.
"Mislim da će se sud tu morati okrenuti europskoj praksi i tražiti tu odgovore na pitanja koja smo postavili", izjavila je Nicole Kwiatkowski, odvjetnica Udruge Franak.
Pitanja je previše, a ono glavno jest kako je moguće da su banke samo od razlike u tečaju zaradile oko 2 milijarde kuna?
"Vi kao pojedinac ne možete puno napraviti protiv tog, otvoreno kažem zelenaškog i lihvarskog sustava. Kao pojedinac teško, ali kao udruga građana tu možemo nešto postići",kaže Branko Kolarić, korisnik kredita u švicarskim francima.
Barem se tome nada 100.000 ljudi, koliko se procjenjuje da ih ima kredite u švicarskim francima.