OTMICA I POTICANJE NA UBOJSTVO /

Počinje suđenje Tuti za zločine u Ljubuškom i Širokom

Image

Haški osuđenik Mladen Naletilić Tuta sutra bi se trebao pojaviti na zagrebačkom Županijskom sudu na suđenju za otmicu i poticanje na ubojstvo, koje je navodno počinio kao zapovjednik tzv. Kažnjeničke bojne Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Ljubuškom i Širokom Brijegu prije 20-ak godina.

14.3.2013.
15:29
VOYO logo

Mladen Naletilić Tuta će, kako je danas potvrdio njegov branitelj Željko Žganjer, doći na prvo ročište pred suca Ivana Turudića koji vodi postupak zbog otmice Roberta Nosića u policijskoj postaji Ljubuški 1993. te poticanja na ubojstvo Damira Brekala 1995. u Širokom Brijegu.

Riječ je o zločinima zbog kojih je Naletilić na hrvatskoj granici uhićen još 1997., gotovo tri godine prije predaje Haškom sudu. U Haagu je u međuvremenu osuđen pa pušten iz zatvora sredinom veljače ove godine, nakon izdržane dvije trećine 20-godišnje kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je optužnica za zločine u Ljubuškom i Širokom Brijegu podignuta 1997. godine, suđenje nikada nije počelo. Tek je 2010. razmatrana mogućnost da mu se sudi u odsutnosti.

Naletilića se tereti da je s 50-ak pripadnika Kažnjeničke bojne u studenom 1993. upao u policijsku postaju u Ljubuškom, razoružao stražare i načelnika postaje kako bi Nosića, kojega je smatrao odgovornim za smrt jednog pripadnika Kažnjeničke bojne, odveo u Mostar. Pripadnik hercegovačkog HOS-a Nosić kasnije se vodio kao nestala osoba, iako je po medijskim napisima ubijen nedugo nakon otmice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U optužnici se Naletilića tereti i za zlostavljanje Brekala u Duhanskoj stanici u Širokom Brijegu 1995. godine. Brekalo, koji je prije stupanja u HVO bio poznat pod imenom Amir, u međuvremenu je također osuđen zbog ratnog zločina, a kaznu služi u Zenici.

Na Haškom sudu Naletilić je kažnjen zbog zločina protiv čovječnosti, kršenja ratnog prava i običaja te teških povreda Ženevskih konvencija počinjenih protiv Bošnjaka na području Mostara i Jablanice tijekom hrvatsko-bošnjačkog sukoba 1993. i 1994.

Zajedno s njim osuđen je i Vinko Martinović Štela koji je 18 godišnju kaznu također izdržavao u Italiji. Nakon prijevremenog puštanja na slobodu i njega je na zagrebačkom Županijskom sudu dočekalo suđenje za ubojstvo žene u Mostaru 1996. koje je prije dva dana završilo nepravomoćnom oslobađajućom presudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo