pod povećalom bruxellesa / Počinje procedura prekomjernog deficita - očekuju nas veliki rezovi

Europska komisija Hrvatskoj je i službeno objasnila što je čeka u proceduri prekomjernog deficita. Traže se oštri rezovi i strukturne reforme o čemu kroz detaljan plan Vlada mora obavijestiti javnost i Bruxelles do 30. travnja.

10.12.2013.
18:49
VOYO logo

Ministru financija u Bruxellesu nije bilo lako. Europska komisija je okupljene ministre financija država članica obavijestila njegove da Hrvatska ulazi u proceduru prekomjernog deficita, te da se od nje očekuju - odlučni koraci.

Preporuka je Europske komisije da se trenutna situacija prekomjernog deficita riješi do 2016. godine. Hrvatska u smanjenju proračunskog deficita treba postići ove ciljeve: ostvariti deficit od 4,6 posto BDP-a u 2014., zatim 3,5 posto u 2015. i konačno 2,7 posto u 2016. godini.

Komisija je Hrvatskoj omogućila godinu dana dulji period za dovođenje vlastitih državnih financija u red od uobičajenog. Vijeće ministara će na sljedećem sastanku 28. siječnja i formalno otvoriti proceduru prekomjernog deficita, a od Vlade očekuju da do 30. travnja poduzme učinkovite mjere i Bruxellesu ih detaljno objasni.

"Ako govorim i u svoje ime i u ime Vlade mislim da trebamo biti zadovoljni s prijedlogom mjera Europske komisije i ocijeniti da su u Komisiji zaista ocijenili da je pet godina recesije jedan od problema. Nešto teži uvjeti su što u prvoj godini moramo smanjiti značajno deficit, dakle u 2014. za 0,5 posto", tvrdi ministar financija Slavko Linić.

A to je negdje oko 3 milijarde kuna rezova ili većih prihoda. Kako bi to ostvarila, Komisija će od Hrvatske tražiti temeljitu reviziju proračunskih rashoda s ciljem racionalizacije plaća, izdataka za socijalnu skrb i subvencija, ali i još veću poreznu disciplinu. Vladu se poziva i na konačno provođenje strukturnih reformi, mijenjanje Zakona o radu te dizanje kvalitete javne uprave.

Ministar financija tvrdi - nije  iznenađen.

"Očekujući upravo mjere koje će Komisija proopisati Vlada je već nastojala pripremit dokumente tako da na vrijeme reagira. Najveći problem jesu strukturne reforme, a one se odnose na područje zakona o radu iz razloga što se očekuje veću fleksibilnost u regulativi a sve kako bi potaknuli veće investicije", kaže Linić.

Više pogledajte u prilogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo