početak pada komunizma /

Počelo je obilježavanje 25. godišnjice pada Berlinskog zida

Počelo je obilježavanje 25. godišnjice pada Berlinskog zida. Punih 28 godina dijelio je Istočnu i Zapadnu Njemačku, a sagrađen je odlukom komunističkog režima kako bi se spriječio odlazak Istočnih Nijemaca iz zemlje. Njegov je pad značio ne samo ujedinjenje Njemačke nego i početak pada komunističkih režima.

8.11.2014.
18:43
VOYO logo

Osam tisuća svijetlećih balona slobodno se njišu na berlinskom vjetru. Na istom mjestu gdje je prije 25 godina stajala hrpa betona sa svrhom da podijeli Njemačku i spriječi odlazak iz istočnog u zapadni dio. Istoga dana nakon pada u zapadni Berlin prešlo je milijun ljudi.

"Čim je pao, odmah smo ga zaboravili. Danas 25 godina kasnije više ne znam gdje je točno bio niti ga se želimo sjećati", kazao je jedan Nijemac.

"Imala sam 17 godina kad se zid gradio. Dobro je da danas svi vide kroz što smo sve prošli i čemu smo sve morali svjedočiti", dodaje svjedokinja.

Od podjele Njemačke 1949. do izgradnje Zida srama iz istočnog u zapadni Berlin pobjeglo je više od dva milijuna ljudi, više od 200 tisuća godišnje. Vojska je pred zidom ubila oko 1000 ljudi koji su nakon gradnje i dalje pokušavali pobjeći.

"Svi trebaju znati što se na ovom mjestu događalo. Naši unuci i praunuci. To se ne smije zaboraviti", smatra Joachim Liescheck iz Berlina.

Sutra, na godišnjicu, je i središnja proslava pada. Berlin je prepun turista. Obilaze se ostaci, sa zapadne strane išarani grafitima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image



"Ovo je velik razlog za proslavu. Imamo veliku sreću što smo svjedočili padu Berlinskog zida, granice između Istoka i Zapada i te čelične zavjese", izjavio je gradonačelnik Berlina KlausWowereit.

Veliki je dan u Njemačkoj. Željezničari namjeravaju prekinuti opći štrajk kako zemlja u dane slavlja ne bi bila paralizirana.

"Kao gestu pomirenja nudimo vlastima da se vratimo na posao. Ali ako se ne ispune naši zahtjevi, u štrajk se vraćamo već u ponedjeljak" poručio je predsjednik Sindikata strojovođa ClausVeselsky.

Među brojnim svjetskim uglednicima koji stižu u Berlin, došao je i Mihail Gorbačov. Posljednji sovjetski vođa jedan je od najzaslužnijih što je srušen zid, a podjela Njemačke prestala.

"Bilo je to revolucionarno. I danas vidim velike promjene kod naroda Istočne Njemačke. Osjetim promjene u njihovim glasovima, držanju i načinu razmišljanja", kazao je bivši predsjednik SSSR-a MihailGorbačov.

Osam tisuća balona u dužini 25 kilometara koliko je dug bio zid svijetlit će još ove noći. Sutra devetog studenog na dan ujedinjenja, kao simbol slobode poletjet će u nebo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo