PLATFORMA MOŽEMO UPOZORAVA NA SLABOST SUSTAVA SOCIJALNE SKRBI: /

'Što je Vlada radila nakon požara u Andraševcu?'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Možemo! postavlja pitanje što je točno Ministarstvo radilo od požara u domu u Andraševcu do danas te traži da se izvijesti o istrazi o požaru u tom domu

29.9.2020.
11:21
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Platforma Možemo! poručila je danas kako je požar koji je u nedjelju izbio u obiteljskom domu za starije i nemoćne "Providenca" u Dugom Ratu, gdje su poginule dvije osobe, još jednom ove godine ukazao na slabost sustava socijalne skrbi, za što Možemo traži odgovornost. U sustavu socijalne skrbi upravljanje nad domovima za starije je decentralizirano i u velikoj mjeri privatizirano, ulaganja su nedostatna, a sustav inspekcijskog nadzora nedovoljno je razrađen, ističu iz Možemo!.

S obzirom na to da je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović najavio da će "odmah započeti s revizijom zakonskih odredbi ili podzakonskih akata koji se tiču kriterija za pružanje socijalnih usluga kako bi oni bili stroži u dijelu koji se tiče sigurnosti objekata koji smještaju korisnike", Možemo! postavlja pitanje što je točno Ministarstvo radilo od požara u domu u Andraševcu do danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, traži da se javnost izvijesti o istrazi u slučaju požara u domu u Andraševcu, gdje je u siječnju poginulo šest osoba, te da se detektira objektivna i politička odgovornost za poginule i u Andraševcu i Dugom Ratu.

Image
OTKRILI ŠTO JE POKRENULO BUKTINJU U DOMU ZA STARIJE U DUGOM RATU: /

U požaru su poginule dvije žene, a jedna je u bolnici

Image
OTKRILI ŠTO JE POKRENULO BUKTINJU U DOMU ZA STARIJE U DUGOM RATU: /

U požaru su poginule dvije žene, a jedna je u bolnici

Sustav smještaja treba redefinirati

Možemo! predlaže da se sustav smještaja starijih i nemoćnih osoba u potpunosti redefinira prema sustavu koji će se usmjeriti na pružanje socijalnih usluga starijim osobama s ciljem što dužeg života u zajednici i vlastitoj obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predlaže i investicije u sustav javnog organiziranog stanovanja s integriranim socijalnim i zdravstvenim uslugama za starije, napuštanje privatizacije skrbi i mogućnosti udomljavanja odraslih osoba, ali i ukidanje privatnih obiteljskih domova kroz otvaranje kapaciteta javnog sektora za pružanje skrbi i smještaja za starije i nemoćne osobe.

Također se zalaže za donošenje standarda kvalitete, a ne samo fizičkih uvjeta za poslovanje, te za implementaciju specifičnih planova upravljanja rizicima koje je, ističe, potrebno donositi u konzultaciji s radnicima, obiteljima i korisnicima, kao i za unapređenje uvjeta rada i materijalnih prava svih zaposlenih u sustavu.

Usluge u privatnom sektoru često nisu u skladu s minimalnim uvjetima i pravilima koje propisuju zakoni i pravilnici što izlazi na vidjelo u situacijama kada se događaju nesreće poput ove, ocjenjuju iz Platforme.

50 javnih domova, 600 obiteljskih

Hrvatska ima svega 50 javnih domova za starije, a liste čekanja su duge i korisnici su u nedostatku javnih domova primorani smještaj potražiti u privatnima. I dok postoje privatni domovi koji su registrirani kao ustanove socijalne skrbi, Možemo! upozorava da je u Hrvatskoj "niknulo" više od 600 tzv. obiteljskih domova od kojih je velik broj upitne legalnosti, usprkos minimalnim uvjetima koje propisuje Pravilnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, Možemo! podsjeća da je premijer Andrej Plenković u novom mandatu pripojio resor socijalne politike Ministarstvu rada i stvorio "megaministarstvo", unatoč tome što su socijalnom sustavu očito potrebne ozbiljne reforme.

Tako Platforma postavlja pitanje je li uopće moguće da jedno ministarstvo i jedan ministar, u čijoj su nadležnosti velika i kompleksna područja rada i mirovinskog sustava, učini išta na tragu nužnih reformi u socijalnom sustavu kako se ovakve nesreće ne bi više događale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo