PETA ŽRTVA SELFIJA NA PLITVICAMA: /

Turistima će zabraniti ulazak u japankama!

Image

Turist iz Kanade zbog fotografije je pao sa 70 metara visoke stijene, a život je riskirao samo kako bi napravio selfie.

11.7.2016.
16:44
VOYO logo

Kanađanin hrvatskih korijena je sišao s označene šetnice na Plitvičkim jezerima, prekoračio znak koji ga upozorava da dalje ne smije, provukao se kroz zaštitnu ogradu, te napravio još tri, četiri koraka. I prijatelji su mu govorili da to ne radi, prenosi Jutarnji.

Image
NESREĆA NA PLITVICAMA: /

Zagrljene htjele napraviti selfie, pa pale u 30 m duboku provaliju

Image
NESREĆA NA PLITVICAMA: /

Zagrljene htjele napraviti selfie, pa pale u 30 m duboku provaliju

Okliznuo se i pao sa 70-metarske stijene na obalu jezera. Unatoč neopreznosti (koja graniči s glupošću) mladić je imao nevjerojatnu sreću. Pad su mu ublažile krošnje stabala, a ozljede koje je zadobio bile su teške, ali ne i opasne po život, zaključili su liječnici Opće bolnice Zadar gdje se uspješno oporavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tragičan kraj

Gotovo na istom mjestu, prošle godine u srpnju smrtno je stradala 54-godišnja slovačka državljanka. I ona je ignorirala upozorenje, provukla se kroz ogradu i u potrazi za lijepim motivom za fotografiju zakoračila u smrt.

Prije devet godina Njemica Marija Braun (82) i njezin suprug August izdvojili su se iz grupe i prešli ogradu vidikovca. Pali su sa 70 metara u jezero Kaluđerovac. Ona je preminula na mjestu događaja, on samo koji sat poslije u Općoj bolnici Karlovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri turistice iz Južne Koreje prošle su godine na Plitvicama, u želji da naprave dobru fotografiju, prošle označenu traku i pale u provaliju, vrtaču duboku čak 30 metara. Spašavao ih je HGSS i srećom su prošle samo s ozljedama.

Prosječno godišnje tamo strada jedan turist, od njih 1,3 milijuna koji tamo prošetaju. Sve tragedije posljedica su neodgovornosti pojedinaca i nepoštivanja pravila.

Zbog sigurnosti turista nedavno su strogo zabranili upotrebu dronova, koje su turisti počeli masovno unositi u Park, a uskoro bi mogla uslijediti, otkriva nam, još jedna zabrana.

Ignoriraju upozorenja (i zdrav razum)

"Ljudi se moraju prilagoditi godišnjem dobu i vremenskim uvjetima. Vjerojatno ćemo zato uskoro zabraniti ulazak u park u ljetnoj obući, natikačama, japankama, sandalama" kaže glasnogovornik NP-a Plitvička jezera Ognjen Borčić. Smatra da će time podići sigurnost u parku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na svim ulazima u park su propisani znakovi zabrana, odnosno upozorenja kojima se strogo propisuju dopuštene zone šetnica i svi programi obilazaka. Sve to je otisnuto i na svakoj kupljenoj ulaznici. Sve nesreće dogodile su se osobama koje su ta upozorenja ignorirale", kaže Borčić. Dodaje da plitvički čuvari prirode dnevno upute stotine direktnih upozorenja turistima koji pokušavaju izaći izvan ucrtanih ruta i granica dopuštenoga.

Heroji volonteri

No daleko od toga da turisti stradavaju samo u Plitivicama. "Broj intervencija nezaustavljivo raste", otkriva pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Spasioci, kaže, imaju osjetno više posla nego u isto vrijeme prošle godine pa se nastavlja trend povećanja broja intervencija iz godine u godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva su osnovna razloga. Turista je, kaže Prizmić, sve više, a među njima je i sve više onih koji vole razne avanturističke i pustolovne aktivnosti u prirodi.

Hrvatska gorska služba spašavanja, organizacija koja je volonterska i čiji djelatnici i riskiraju život bez ikakve plaće, godišnje ima oko 1200 intervencija, pet puta više nego prije desetak godina. Osim toga, HGSS-u nedostaje opreme i novca.

Duhovita, a moćna upozorenja

Pročelnik procjenjuje da će se u sljedećih deset godina količina posla utrostručiti. “Ne možeš ići u spašavanje s praznim rezervoarom. Turističke bi zajednice trebale više izdvajati za HGSS i to bi trebalo zakonski regulirati. Hrvatska se brendira kao sigurno odredište, a to podrazumijeva i da će turisti u slučaju potrebe dobiti i svu moguću pomoć. Za sada uspijevamo pomoći svima kojima trebamo, ali to sigurno neće ići unedogled”, govori Prizmić.

A tome što su najčešći uzroci nesreća možda najbolje otkrivaju upozorenja HGSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duhovitim, ali itekako znakovitim upozorenjima upozoravaju turiste da ne odlaze na planinarenje u japankama, plivaju do otoka i sl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dragi turisti... U većini slučajeva ćemo vas spasiti . I to besplatno. No, postoji šansa da će prirodna selekcija odraditi svoje. Također besplatno".

HGSS-U JE DOSTA: Turistima uputili šaljivu, ali vrlo ozbiljnu poruku

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo