Čak i oni koji imaju pedeset i kusur godina, ako ne piju redovito 'antisklerin', ne sjećaju se da je Dinamo zadnje europsko proljeće izborio protiv Marseillea još u studenom 1969. godine.
Rasplet situacije u Dinamovoj skupini A pratite uživo iz minute u minutu. U 19 sati na Net.hr-u počinje paralelni prijenos utakmica 6. kola Europske lige između Dinama i Temišvara te Ajaxa i Anderlechta.Kad ćemo se prisjetiti, podsjetiti na to nego danas? Stalno pričamo o 40-godišnjem izbivanju Dinama iz Europe tijekom jednog godišnjeg doba. Proljeća, je li?
Pa, doista, kada se to na maksmirskom stadionu igrala natjecateljska, europska utamica u proljeće, ne samo ovako na minus desetak stupnjeva kako će se igrati protiv Temišvara? Kako se do te utakmice došlo zapravo?
Eto, u ovome malome sportskom vremeplovu dali smo si zadatak objasniti vam odgovore na ova pitanje, jer ako nemate pedeset i više godine, onda o tome ne biste trebali imati pojma.¸
Utakmica kojom je Dinamo zadnji put osigurao proljeće u Europi odigrana je 26. studenog 1969. Bila je to osmina finala Kup pobjednika Kupova, a Modri su svladali Marseille 2:0. U četvrtfinalu, u to zadnje proljeće, igrali su i izgubili od Schalkea, prvo u Maksimiru 1:3, a onda u gostima 1:0. Ali i oni koji imaju pedeset i kusur godina, ako ne piju redovito 'antisklerin', ne sjećaju se da je Dinamo posljednje europsko proljeće izborio utakmicama protiv Olympiquea iz Marseillea, još u studenom 1969. godine. Dinamo je tada igrao Kup pobjednika kupova.
Nije to bilo kao danas, kada pola klupske Europe gazi u natjecanje, prva utakkmica 26. studenog protiv uglednih gostiju iz Francuske bio je dvoboj šesnaestine finala.
S finih 1:1 na tadašnjem malom Velodromeu Dinamo je praktički osigurao osminu finala i spektakularne utakmice protiv Schalkea 04, jer u Zagrebu za Francuze nije bilo šansi, 2:0 za maksimirski klub.
Sada to zvuči tako maštovito i nemoguće, no to se događalo. Olympique iz Marseillea protiv našeg Dinama nije imao što tražiti. Jer, Čerček je poentirao za remi u gostima, a na maksimirskomm travnjaku oba gola postigao je Novak.
Inače, te 1969. godine u Zagrebu je gostovao i Santos iz Sao Paola s čuvenim Peleom. U prijateljskoj utakmici bilo je 1:1, pogodak za plave postigao je Gucmirtil.
Ostaju tek uspomene i u kristalno bijelom dresu Edson de Nascimento Pele na Maksimiru, te izbljedjele fotografije koje još uvijek krase nekoliko zagrebačkih kafića.
Proljeće u Europi bilo je kratko, ali slatko. U Zagrebu poraz protiv kluba za kojeg je, kažu, navijao i Hitler, konačnih 1:3 za Schalke 04 s Čerčekom strijelcom za domaćine.
Isječak iz emisije 'Ostati živ'. Redatelj je Nebojša Slijepčević.
U uzvratu u Gelsenkirchenu opet pobjeda Nijemaca s 1:0 u dvoboju koji je unaprijed razriješen u Zagrebu. Igralo se to 4. i 18. ožujka, u dane kad cvijeće zanosno miriše, dani su topliji i dulji, a ljudi raspoloženiji.
Igrao je Dinamo tada europsku utakmicu u proljeće, zadnji puta. Jesmo li mi generacija, patetičari ćemo biti, koja će to barem još jednom doživjeti. Da u prozračnim košuljicama i laganim jaknicama idemo u Maksimir na utakmicu.
Za kraj ovog vremeplova prisjetimo se i igrača koji su nastupali tih dana za Dinamo... Četiri golmana i to kakva – Dautbegović, Škorić, Stinčić i Kovačić, u obrani sve maheri Cvek, Gračanin, Brnčić, Mesić, Valec, kakvi vezni igrači su bili Belin, Ramljak, Blašković, Pirić i Miljković, a u napadu sve gori od konkurencije, Čerček, Gucmirtl, Zambata, Novak, Rora, Kiš, Crnić, Vabec, Zagorc Ninić i Razić.
Vjerojatno su tada i njihovi treninzi bili gledljiviji od današnjih utakmica njihovih nasljednika...