RECESIJA BEZ KRAJA /

Pad od 11 kvartala zaredom u Europi nije zabilježen posljednjih 60 godina!

Stanje se nije promijenilo u zadnja tri mjeseca, unatoč nekim pozitivnim pokazateljima kao što je rast industrijske proizvodnje, rast izvoza za više od 13 posto u prvih šest mjeseci, pad nezaposlenosti na godišnjoj razini, s više od 20.000 manje nezaposlenih ove godine u odnosu na isto vrijeme lani, naveo je ministar Grčić.

29.8.2014.
15:52
VOYO logo

Hrvatska ima pozitivne ekonomske pokazatelje, kao što su rast industrijske proizvodnje i izvoza te pad nezaposlenosti, no ima i probleme koje ne može riješiti preko noći, a to je teško stanje u građevinarstvu i osobnoj potrošnji, kazao je danas u Šibeniku potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU BrankoGrčić, komentirajući podatak o padu hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom tromjesečju.

Državni zavod za statistiku objavio je danas prvu procjenu prema kojoj je BDP u drugom kvartalu pao 0,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je 11. tromjesečje zaredom kako gospodarstvo slabi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje se nije promijenilo u zadnja tri mjeseca, unatoč nekim pozitivnim pokazateljima kao što je rast industrijske proizvodnje, rast izvoza za više od 13 posto u prvih šest mjeseci, pad nezaposlenosti na godišnjoj razini, s više od 20.000 manje nezaposlenih ove godine u odnosu na isto vrijeme lani, naveo je Grčić.

"Imamo probleme koji se ne mogu riješiti preko noći, a to je teško stanje u građevinarstvu i u osobnoj potrošnji. Ono što Vlada čini na pripremi velikih projekata, vrijednih nekoliko milijarda eura, koje ćemo sufinancirati iz EU fondova, sigurno će opet potaknuti građevinarstvo u Hrvatskoj. Tu vidimo jedno od mogućih izlaznih rješenja", istaknuo je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Laži o tome da će biti bolje iduće godine slušali smo šest godina!'

Dodaje da Vlada ovih dana priprema mjeru kojom će kroz porezni sustav povećati plaće u Hrvatskoj za gotovo milijun zaposlenih, čim bi se trebala potaknuti osobna potrošnja kao ključni drugi kritični element u samoj strukturi BDP-a.

"I to je ono što mogu poručiti, Vlada upravo radi ciljano, s ciljanim mjerama na one komponente koje danas negativno pridonose BDP-u. Ali isto tako očekujemo da privatni sektor, sa svoje strane, učini sve da se nastave ovi pozitivni trendovi, prije svega u industriji, ali i drugim sektorima, osim građevinarstva, u preostalom dijelu ove godine, a ja bih rekao, posebno u idućoj godini koja bi trebala donijeti preokret", istaknuo je Grčić.

Na pitanje hoće li ministarstvo kompenzirati jedinicama lokalne samouprave prihod koji će izgubiti od poreza na dohodak, Grčić je odgovorio kako će negdje to učiniti, ali je dodao kako bi se jedinice lokalne samouprave popratno trebale restrukturirati.

Na pitanje što će donijeti najavljeno ukidanje dodataka na plaće, ministar je odgovorio kako se neće ukidati svima. "Napravit će se analiza i ukidat će se samo u ekstremnim slučajevima, kada se evidentira više istih dodataka na jednu plaću", naveo je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Grčić u Šibeniku je boravio u društvu rumunjskog ministra EU fondova EugenaOrlandaTeodorovicia s kojim je, u pratnji predstavnika Grada i Županije šibensko-kninske, obišao novootvorenu tvrđavu sv. Mihovila koja je u najvećoj mjeri financirana sredstvima iz EU fondova.

Za HDZ pad je očekivan, rezultat je lošeg rada Vlade

Pad BDP-a za 0,8 posto u drugom tromjesečju ove godine je očekivan i rezultat je lošeg rada Vlade, smatraju u HDZ-u koji ocjenjuje da je on rezultat nesigurne investicijske klime u zemlji koju Vlada stvara svojim neznanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vlada radi loše i ide u lošem smjeru koji nikako ne može dovesti do rasta i razvoja Hrvatske, koji se trebao događati jer smo kao nova članica EU-a imali priliku preokrenuti trendove", kazala je na konferenciji za novinare HDZ-ova eurozastupnica IvanaMaletić.

No, dolazak investicija u Hrvatsku se ne događa i to zato što Vlada kontinuirano stvara atmosferu nesigurnosti, nestabilnosti i straha i svojim načinom postupanja tjera investitore i poduzetnike od poduzetničkih aktivnosti, dodala je.

"U Hrvatskoj je sve nepredvidivo i nitko ne zna koju će to odluku Vlada u tajnosti donijeti, a koja će onda značajno utjecati na uvjete poslovanja", ustvrdila je podsjećajući na činjenicu da su neki doprinosi prvo povećavani pa smanjivani (zdravstveni), najavljivani pa potom nisu doneseni porezi, da bi ih se onda ponovno najavljivalo (imovina, dobit).

To je jednostavno nedostatak strategije, vizije i odlučnosti i on kod investitora stvara strah i oni Hrvatsku u pravilu zaobilaze, ustvrdila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorava i da smo nedovoljno iskoristili članstvo u EU i fondove koji nam se nude. "Hrvatska ima još uvijek neiskorištenih 200 milijuna eura iz europskih fondova iz vremena prije pristupanja EU, 450 milijuna eura iz 2013. i novu milijardu eura u 2014. godine", navela je.

Dakle, imamo resurse, izvore financiranja, imamo prilike, država smo članica EU, ali nemamo Vladu koja zna i zbog toga gospodarski padamo i HDZ to naravno želi promijeniti, poručila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član gospodarskog tima HDZ-a ĐuroNjavro ističe da je ponovni pad BDP-a izraz neuspjeha Vlade da Hrvatsku učini konkurentnom.

Da bi to postala Hrvatska mora ovladati deficitom javnih financija i to ne, naglasio je Njavro, kroz povećanje poreza već preispitivanjem svake stavke javnih izdataka i njihovim smanjivanjem te promjenom investicijske klime u kojoj će administracija biti na usluzi građanima i podzetnicima.

Samo boljom organizacijom javne nabave na godišnjoj se razini može uštedjeti 3 do 5 milijardi kuna, tvrdi Njavro, kao i da je prošlo vrijeme kada su građani i poduzetnici trebali stajati pred šalterima.

Kao i Maletić ističe problem porezne politike sadašnje Vlade koja je najavljivala, pa odustajala od pojedinih poreza i doprinosa ustvrdivši kako ti primjeri "potvrđuju da nema velikog plana i slike".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo