Ovo niko ne može!

Čik probaj

29.1.2013.
21:33
VOYO logo

Sa napretkom znanja i tehnike, čoveku se čini da može da dohvati i zvezde, pa ipak postoje relativno jednostavni potezi koje ni jedan čovek ne može uspešno da obavi.

Lizni lakat

Ovaj potez nemoguć je za većinu pripadnika ljudske vrste, Zahvat lizanja lakta zahteva ogromnu pokretljivost ramene ili nadlaktične kosti koja povezuje nadlakticu i podlakticu. Ovo možda može da izvede dete mlađe od 11 godina, čije kosti još nisu sasvim očvrsle, već su ruka i leđa povezani hrskavicom, odnosno mekanim tkivom koje omogućava veću savitljivost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Geometrija lakta zapravo ne dozvoljava velike pokrete. Kada miruje, lakat pravi ugao od 19 stepeni ka podlaktici. Kad ga savijemo ka unutra, može da napravi ugao od najviše 145 stepeni, odnosno 180 stepeni kad ga savijemo ka spolja.

Pomeri samo jedno uvo

Mehanika životinjskog tela nadilazi ljudsku - nilski konji mogu da pomere samo jedno uvo, dok je to za ljude nemoguća misija, osim ukoliko ne upotrebe ruke. Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Roteradmu, životinjska nadmoć u upravljanju mišićima koji pokreću uvo zavisi od jednog dela kičmene moždine u donjem delu mozga, a on je kod čoveka, za razliku od nilskih konja, mačaka i slepih miševa, mnogo manje razvijen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, mišići ušiju kod životinja mogu da se pomeraju u skladu sa zvukovima koje čuju. Kod ljudi su ovi mišići gotovo nepokretni i usklađeni s pokretima očiju. Zato se kada pogledamo udesno i uvo, premda gotovo neprimetno, pomera u tom pravcu.

Koristi sve prste osim srednjeg

Nemoguće je zakočiti srednji i koristiti ostala četiri prsta kao što to čine crtani junaci. Ako se savije srednji, domali prst se ukoči i ne može da izvede bili kakav pokret.

Prsti šake su nezavisni, ali domali, najslabiji prst je povezan sa istom spoljašnjom tetivom kao i srednji. Od dva uparena prsta, srednji vodi glavnu reč - kad ga savijemo, domali više ne može da se pomeri. Međutim, ne važi suprotno. Kad je domali prst savijen, srednji se pomera bez teškoća, piše Zabavnik.

Kini otvorenih očiju

Nemoguće je kinuti otvorenih očiju zato što kijanje pokreće refleksnu radnju koja nas nagoni da spustimo kapke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad treba da kinemo, iz kičmene moždine, u kojoj se nalazi takozvani centar za kontrolu kojanja, niz neurona šalje savršeno usklađene motoričke nadražaje u različite delove tela. Oči se zatvaraju, a trbušni i mišići vrata stežu se u istom trenutku kad se spuste kapci. U jednom kijanju izbaci se oko 40.000 kapljica sluzi, a neke d njih putuju brzinom od 320 kilometara na sat. Naučnici smatraju da je zatvaranje očiju refleks kojim se štitimo od bakterija izbačenih tokom kijanja.

Istovremeno dotakni topao i hladan predmet zatvorenih očiju

Ako od osobe s povezom preko očiju zatražimo da istovremeno dotakne čašu ledene vode i šoljicu vrelog čaja, ona će već nakon prvog dodira povući ruke. Osećaj toplote i osećaj hladnoće prenose se u mozak pomoću dva različita toptlotna prijemnika. Ali kada nema jasnu sliku, mozak, barem u deliću sekunde, nije u stanju da rastumači dva suprotna osećaja i nalaže rukama da se povuku. Kada su nam oči zatvorene, čak i mozak gubi sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo