Veljača je najgori mjesec za dobar san, pokazalo je britansko istraživanje po kojem se u tom mjesecu najteže utone u san, a kao glavne krivce za kraći i nekvalitetniji san stručnjaci izdvajaju kratke i tmurne dane, duge noći i centralno grijanje koje omamljuje tijekom dana.
Tijekom veljače potrebno je prosječno osam minuta više da se utone u san u odnosu na ožujak, utvrdili su stručnjaci, a tijekom noći prosječno se provede deset minuta više u budnom stanju nego inače, dok trećina ispitanika kaže kako osjeća da ima puno manje energije baš u tom mjesecu, posebno žene, piše Daily mail.
Istraživanje koje je obuhvatilo više od 21 tisuću odraslih Britanaca pokazuje da je veljača najgori mjesec za dobar san a voditelj istraživanja Colin Espie kaže da ti rezultati pokazuju probleme s kojima se mnoge osobe suočavaju tijekom kraćih i tmurnijih dana. Istraživanje je pokazalo i da se u veljači lošije spava nego u siječnju.
Dolaskom proljeća na kraju smo lošeg razdoblja za san a jačanjem intenziteta vanjskog svjetla u ožujku stižu i bolji dani za spavanje.
U veljači je prosječno vrijeme provedeno u padanju u san bilo 56 minuta a vrijeme u budnom stanju tijekom noći 59 minuta. U ožujku je stanje bitno bolje i na padanje u san prosječno se potrošilo 48 minuta a u budnom stanju noći provodilo se 49 minuta.
Istraživanjem je utvrđeno i da se broj osoba koje su se žalile na pomanjkanje energije od veljače do ožujka prepolovio.
Espie ističe da je tjelesni sat ovisan o razini svjetla u okolini a ti signali nisu tako snažni zimi. Pri tom na osjećaj omamljenosti utječe i centralno grijanje, pomanjkanje svježeg zraka u kućama kao i malo svjetla u domovima i izvan njih.