Tamna materija ujedno predstavlja i znanstvenu enigmu za stručnjake koji se bave svemirom iz raznih područja, a neka istraživanja ukazuju da se gotovo polovica sve materije univerzuma može pripisati upravo tamnoj materiji.
Otkriće do kojeg su došli znanstvenici sa Sveučilišta u Michiganu potvrđuje predviđanja u prevladavajućim teorijama o tome kako je svemir poput paukove mreže evoluirao tijekom vremena.
Mapa 'dostupnog' nam svemira, odnosno vidljivog svemira pokazuje kako se većina galaksija grupirala u tzv. galaktička jata, dok se manji broj smjestio uzduž linije, odnosno niti koja ta jata povezuje.
Kozmolozi su iznijeli teoriju da tamna tvar podupire te niti, koje služe kao svojevrsna galaktička autocesta što vodi galaksije prema gravitacijskoj privlačnoj snazi, te je formira u velike nakupine.
Otkrivena tamna materija
"Otkrili smo vlakna tamne tvari. Po prvi ih puta možemo vidjeti", rekao je Jorg Dietrich, fizičar koji je sudjelovao u istraživanju. Dietrich je prvi autor rada o rezultatima objavljenim u online izdanju časopisa Nature koji će izaći tijekom srpnja.
Tamna tvar, čiji sastav je još uvijek misterija, ne emitira niti apsorbira svjetlo, tako da je astronomi ne mogu vidjeti izravno teleskopima. Njeno se postojanje pretpostavlja na temelju gravitacije kojom utječe na vidljivu materiju.
Postojanje tamna materije predviđeno je i računalnim simulacijama, a njen oblik se ugrubo temelji na raspodjeli galaksija. Do sada nitko nije izravno dokazao postojanje iste.