pet dana od novog režima / Otkrivamo apsurdnost novog Zakona o razvrstavanju otpada!

Pet dana od novog režima odlaganja smeća - otkrivamo apsurdnost novog Zakona o razvrstavanju otpada. Čak i da ima dovoljno potrebnih zelenih otoka i posebnih kanti za sortiranje - nitko ne nadgleda ono što se baca i odvozi.

28.7.2014.
19:18
VOYO logo

Smetlari prazne kontejnere ispred zgrade i odvoze ih u reciklažno skladište.

U kontejnere za papir ispred ulaza zaprešićkih zgrada, komunalci ne gledaju. Što god se u njima nalazilo, svi se prazne u isti kamion. Odvoze se na isto mjesto – gdje tek počinje proces recikliranja.

"Ima svega u papiru vam zna doć i komunalnog otpada i krpa, platike, plastičnih vreća, sve se to mora odvajati posebno", izjavio je ŽeljkoGorupec, voditelj pogona za preradu otpada.

Ovdje tek počinje reciklaža. U prosjeku se razvrstava jedna tona otpada na sat. Kao i u ostatku Hrvatske i ovdje u gradskoj komunalnoj tvrtki najavljuju da će svi građani koji ne recikliraju skuplje plaćati odvoz mješanog komunalnog otpada.

"Činjenica je da će odvoz otpada u budućnosti bit sve skuplji i skuplji, a oni koji će ga manje imati će taj skupi odvoz manje plaćati", kazao je ŽeljkoMajcen, direktor tvrtke za komunalne djelatnosti u Zaprešić.

No, ova logika pada u vodu svega nekoliko dana nakon što je uvedeno obvezno razvrstavanje otpada. Ako će građani biti primorani za, primjerice tri odvoza mješanog komunalnog otpada plaćati više. Oni mogu zatrpati kontejnere za papir, staklo i plastiku mješanim otpadom – jer ionako nitko ne provjerava što se u njima nalazi.

"Postoji li neki način prema kojem će oni gledati što je u kontjeneru ili će samo trpati bez da gledaju?", upitali smo Majcena na što nam je on odgovorio: "Ha, nažalost nemamo plana da pregledavamo kontejnere".

Morate ga imati – poručuju odlučno u ministarstvu za zaštitu okoliša, ali kako u praksi spriječiti bacanje miješanog komunalnog otpada u kontejenere za reciklažu – to sami smislite.

"Uvijek postoji mogućnost kontrole sadržaja kante i komunalna društva će morat povremeno kontrolirati i vidjeti što se u kante odlaže", smatra SanjaRadović, načelnica Sektora za gospodarenje otpadom Ministastva zaštite okoliša i prirode.

37% stanovnika u Hrvatskoj još uvijek uopće nema mogućnost primarne selekcije otpada, a mnogi koji je imaju, to još uvijek ne čine – sve je i dalje prepušteno njihovim navikama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo