Tek što su stavili nove podove, nakon poplave u svibnju, obitelj Ćiško iz Pleternice, ponovno pliva. Kuću su branili zečjim nasipima, no kad je bujica krenula, spašavala se živa glava.
"Nismo uspjeli, kad je krenulo morali smo se povući i krenuti u kuću i odmah u kuću je išlo", ispričao nam je Stjepan Ćiško.
Stradalo je stotinjak kuća i željeznička pruga, zbog čega je obustavljen promet prema Požegi. Voda se u međuvremenu povukla, no tridesetak objekata u naselju Gradac ostalo je pod vodom.
"Ovo je drugi put već, ona prva poplava je bila gora od ove, i sad se isto sve ponovilo", rekao je Ante Pavković iz Gradca.
Preostalu vodu pokušavaju izvući pumpama. Bagerima prave nove kanale, a prekopat će i županijsku cestu.
"Rješavamo sad parcijalno problem prekopavanjem ceste i odvodnjom te vode koja je ostala s ove strane ceste", rekao je ravnatelj Županijske uprave za ceste Požega Mijo Jozak.
Gradske vlasti i mještani ogorčeni su što Hrvatske vode nisu napravile nasip uz Orljavu.
"Mi smo nakon one prve poplave načelno dogovorili s Hrvatskim vodama da se krene u projekt Akumulacije Kamenske, kojom bi trebalo definitivno riješiti ovaj problem, no međutim, po žurnom, odnosno hitnom postupku mora se krenuti rješavati nasip", rekla je gradonačelnica Pleternice Antonija Jozić.
Projekt stoji jer nema građevinsku dozvolu. U međuvremenu, stanovnici ostaju bez imovine. Jedina pomoć koju su dobili je po 4000 kuna od Crvenog križa.
"Nismo zaboravili prvu prljavštinu i vodu i blato, a ovo nas je sad dotuklo", kaže Ćiško.
Obiteljima su uništeni ogrijev i usjevi. "Ako smo u Gunji nakon katastrofe koja ih je pogodila mogli graditi nasipe po hitnom postupku, ja pretpostavljam i vjerujem da uz dobru volju se to može napraviti i ovdje kod nas na području Pleternice", rekla je Jozić.
Svi strahuju od jeseni i novih kiša.