VLAST I DALJE U BLOKADI /

Optužnica protiv Budimira za dva mjeseca

Image
Foto: RTL

Pozivajući se na neimenovane izvore iz Tužiteljstva BiH, 'Dnevni avaz' tvrdi kako se trenutačno radi na pripremanju optužnice protiv predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine Živka Budimira, kojeg se sumnjiči za primanje mita

10.5.2013.
11:40
RTL
VOYO logo

Optužnica protiv predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine ŽivkaBudimira, kojeg se sumnjiči za primanje mita, mogla bi biti podignuta za dva mjeseca, a dok se to ne dogodi, funkcioniranje vlasti u tom entitetu ostat će otežano, prenose u petak lokalni mediji u BiH.

Pozivajući se na neimenovane izvore iz Tužiteljstva BiH, "Dnevni avaz" tvrdi kako kako se trenutačno radi na pripremanju optužnice te kako bi ona mogla biti gotova za dva mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno postoje brojni dokazi o zajedničkom protuzakonitom djelovanju Budimira te njegova savjetnika PetraBarišića te HidajetaHalilovića, bivšeg predsjednika entitetskog povjerenstva za pomilovanja i SaudaKulosmana te IvanaJurčevića, predsjednika bošnjačke, odnosno hrvatske udruge razvojačenih branitelja. Svi oni uhićeni su 26. travnja i od tada se nalaze u pritvoru, a protiv njih se provodi istraga zbog sumnje da su primali novac kako bi osuđenicima za različita kaznena djela ishodili pomilovanja. Prema dostupnim informacijama, spornim se smatra 157 pomilovanja koja je sukladno svojim ovlastima potpisao Budimir.

Unatoč činjenici da je u zatvoru, o Budimiru i dalje ovisi funkcioniranje izvršne vlasti u Federaciji BiH. Bez njegova potpisa tako nisu moguća imenovanja visokih dužnosnika niti stupanje na snagu zakona koje usvoji parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budimirov odvjetnik RagibHodžić zatražio je od Suda BiH dopuštenje da se predsjedniku FBiH u mostarski zatvor donosu na potpis dokumenti. Tome se, međutim, odlučno usprotivilo Tužiteljstvo BiH pa je sud ovakav zahtjev odbio.

Zbog toga, primjerice, na snagu još ne može stupiti ni zakon koji je u travnju usvojio parlament i kojim se reguliraju mirovinska prava bivših pripadnika oružanih snaga i policije. Prema tvrdnjama Budimirovih savjetnika, on je taj zakon trebao potpisati upravo na dan kada je uhićen, a unatoč molbi da to ipak učini prije privođenja, policija mu to nije dopustila.

Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo ocijenio je kako će ovakvo nedefinirano stanje potrajati sve dok protiv Budimira eventualno ne bude podignuta i potvrđena optužnica. "Ustav nije predvidio ovakve mogućnosti", kazao je Kebo za banjolučke "Nezavisne novine" dodavši kako nakon 26. svibnja, kada istječe jednomjesečni pritvor određen Budimiru, on može biti produžen, no može se i ukinuti.

Ukoliko bi bila podignuta optužnica, a Sud BiH je potvrdi, postojat će osnova da parlament od Ustavnog suda FBiH zatraži Budimirovu smjenu. Kebo ne isključuje mogućnost da Budimir u takvim okolnostima i sam podnese ostavku, ali i da intervenira visoki predstavnik međunarodne zajednice Valentin Inzko, iako drži kako je to malo vjerojatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja poštujem pravno načelo da je svatko nevin dok pravomoćnom sudskom odlukom ne bude proglašen krivim", kazao je Kebo pozvavši federalna tijela vlasti da nastave raditi svoj posao i koliko-toliko osiguraju funkcioniranje sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo