Večeri u pensilvanijskom muzeju arheologije i antropologije prisustvovalo je 150 gostiju koji su, da bi mogli jesti za stolom ukrašenim kraljevskim purpurom i zlatnim jabukama, uplatili svaki po 150 USD.
Za aperitiv, poslužen je "Zlatni eliksir kralja Mide", čudna mješavina piva, vina i medovine, omiljenog groga ne samo ovog nego svih mediteranskih vlastodržaca onoga doba, uključujući i Agamemnona koji je vodio opsadu Troje.
- Mislim da još nitko nije pokušao organizirati sličan banket, oživljujući specifičan povijesni događaj i koristeći arheološke dokaze kao putokaz - kaže Patrick McGovern, arheolog i kemičar sa sveučilišta Pennsylvania, poznat po identificiranju najstarijeg vina iz 5,400 pr.n.e. i najstarijeg poznatog piva iz 3,400 pr.n.e.
- Janjetina je bila prezačinjena - rekao je arheolog Keith DeVries sa sveučilišta Pennsylvania govoreći o jelu pirjanom u leći, maslinovom ulju, medu, vinu i anisu. Gosti muzeja mljackali su i masline, smokve, kozji sir i češnjak prostrt uz hrskavi kruh. Kao prilog našla se i salata potočarka s kozjim sirom i višnjinim octom. Za desert poslužen je voćni kolač s komoračom.
U jelo je uključeno i nešto neautentičnih sitnica, poput južnoameričke čokoladice i etiopske kave.
Prema mitu, Mida je bio frigijski kralj kojemu je Dionizije ispunio želju da sve što dotakne pretvori u zlato. Želja je postala kletva jer čak se i hrana pretvarala u zlato, nesretni materijalista se iskupio tek kupanjem u rijeci Pactolus - navodno se i ona pozlatila.
Povijest govori nešto drukčije. Mida je bio kralj ratnik indo-europskog naroda koji je odselio s Balkana u područje Male Azije oko 1.000 pr.n.e. Legendarni zlatni dodir ipak je prenapuhan, radilo se u stvari o poliranim brončanim posudama koje su grčki pripovjedači zabunom uzeli za zlato ili ih zbog zabave interpretirali kao takve.
Za arheologe, zlatna žila su bili neprepoznatljivi ostaci groga i janjetine koji su pronađeni na starim posudama.
Uprava muzeja nada se sličnim ekscentričnim večerama privući poslovne ljude koji bi na taj način podupirali daljnja arheološka iskapanja.