Američki predsjednik Bill Clinton pozdravio je trgovinski sporazum s Vijetnamom kao dokaz da bivši neprijatelji mogu opraštati i prihvatiti budućnost. Clinton je obećao da će sporazum, potpisan nakon 4 godine teških pregovora i 25 godina nakon rata između dviju zemalja, ubrzati integraciju Vijetnama u svjetsku zajednicu. Izvjestitelji tvrde da je ugovor, po kojemu će Vijetnam dobiti slobodan pristup na američko tržište, velik korak prema svršetku postupka normalizacije odnosa koji je započeo prije pet godina uspostavom diplomatskih odnosa. Do ugovora je došlo nedugo nakon što je Washington potpisao sa Kinom sporazum o slobodnoj trgovini. Oba sporazuma još mora potvrditi Kongres.
Komentatori procjenjuju da je ugovor naznaka da su ostarjele vijetnamske komunističke vođe odlučili prihvatiti reforme. Vijetnamci su se obvezali smanjiti uvozne carine na dobra i usluge iz SAD-a i ostalih zemalja, što je ključni preduvjet koji se mora ispuniti za ulazak u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO). Jednako će tako pasti i američke carine na vijetnamsku robu sa 40 na 3 posto.
Vrijednost stranih ulaganja u Vijetnam pala je s 8 milijardi dolara 1996. na 2 milijarde dolara ove godine, a SAD su tek deveti strani ulagač nakon ostalih azijskih zemalja. Nekoliko je američkih tvrtki već najavilo smanjenje ili povlačenje uloženog novca proteklih godina. Među njima je DaimlerChrysler koji je odlučio ne nastaviti s planom izgradnje 190 milijuna dolara vrijedne tvornice automobila, i Procter and Gamble koji je izjavio da je izgubio milijune dolara u sintezama sa državnim tvrtkama. Najveća zapreka gospodarskom napretku Vijetnama je velik i neučinkovit državni sektor koji usporava reforme.
Trgovinski sporazum s Vijetnamom će naići na snažnu opoziciju u američkom Kongresu koji ga tek mora odobriti. Trgovinski će sindikati biti vjerojatno zabrinuti zbog utjecaja koji će uvoz vijetnamske robe, poput cipela, tkanina i jeftine elektroničke robe, imati na smanjenje broja radnih mjesta.