Svi su se zastupnici složili da izmjene Carinskog zakona, Zakona o porezu na dodanu vrijednost i Zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave i uprave treba donijeti po hitnom postupku kako bi se omogućio ulazak Hrvatske u WTO. Međutim, neki su zamjerili što se ti zakoni donose "preko noći" i to bez pokazatelja kako će smanjenje carina i poreza utjecati na proračun.
Neprestano se donose zakoni kojima se smanjuju porezi i carine i to predstavlja "lagano grickanje proračuna", ustvrdio je Ivan Šuker (HDZ). Pitao je, pritom, kako će se nadoknaditi gubitak jedinicama lokalne samouprave i uprave koje će ostati bez dijela prihoda ukidanjem poreza od pet posto na ulaznice za kino predstave.
S time se složila i Jadranka Katarinčić-Škrlj (HSLS), pa je predložila da Vlada pripremi analizu svih dosadašnjih izmjena poreza i njihovih učinaka na proračun, te da se o tomu provede široka i cjelovita rasprava. Žučna polemika razvila se i zbog prijedloga da se pučka otvorena učilišta oslobode plaćanja PDV-a.
To je, smatra Đuro Njavro (HDZ), narušavanje tržišta, s obzirom da će se, primjerice, privatne škole stranih jezika i one za učenje rada na kompjutorima time dovesti u neravnopravan položaj u odnosu na ta učilišta.
Pomoćnica ministra gospodarstva Olgica Spevec pojasnila je kako to nije prijedlog ministarstva gospodarstva, nego ministarstva kulture, te da nema veze s ulaskom Hrvatske u WTO. Zamolila je da se zbog toga ne prave problemi. Odbor je, stoga, predložio amandman da se ta odredba briše iz Konačnog prijedloga izmjena Zakona o PDV-u.
Osim tog paketa zakona, Odbor je danas većinom glasova prihvatio i Konačni prijedlog izmjena Zakona o izvršavanju Državnog proračuna. Njime se Hrvatskom fondu za privatizaciju (HFP) omogućuje raspolaganje tražbinama koje Republika Hrvatska ima u trgovačkim društvima koja su u državnom portfelju.
Država bi se na taj način, pojasnio je pomoćnik ministra financija Branko Štulić, odrekla svojih potraživanja u nekim poduzećima koja bi, rasterećena tih dugova, imala šansu za opstanak, te bi se ubrzala njihova privatizacija.
Namjera je dobra, kazao je Đuro Njavro (HDZ), no iz zakona nije jasno kojih bi se to tražbina država odrekla. Nije jasno ni što je državni portfelj, ni to da li bi se pomoglo samo poduzećima u kojima je država većinski ili i onima u kojima je manjinski vlasnik. HFP-u se na ovaj način daju velike ovlasti, a nepreciznost zakona mogla bi dovesti do vrlo netransparentnog ponašanja, zaključio je Njavro.