Kao i svaki zadnji vikend u listopadu, ovu nedjelju pomičemo kazaljku unatrag.
Točnije, 3 sata će postati dva sata i tako se vraćamo na zimsko računanje vremena.
Dobra vijest je – time smo konačno ponovo u skladu s prirodom – u 12 sati sunce je najviše na nebu. Loša vijest je da ta promjena najavljuje čitav niz društvenih, klimatskih i fizioloških promjena.
No zašto se onda uopće pomiče sat?
Ideju je prvi predložio Benjamin Franklin 1784. jer mu je smetalo što gubimo mnogo dnevnog svjetla te predložio da se u proljeće sat pomakne unaprijed.
Ideja je zamrla do početka 20. stoljeća kad su je prvi prihvatili praktični Nijemci – obavljajući veći dio poslova tijekom dnevnog svijetla mnogo se štedi na energiji koja se troši na osvjetljavanje. Tako bi se tijekom ljetnog računanja vremena, poljoprivrednici ustajali sa suncem, a radnici bi trebali manje osvjetljenja.
Vozači (ali i biciklisti) oprez!
Početak zimskog računanja vremena nosi i promjenu za vozače jer, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, i danju moraju biti upaljena svjetla. Koliko su upaljeni farovi važni pokazuje i to što su britanski znanstvenici čak preporučili pomicanje sata unaprijed dva puta godišnje. Time bi se dobilo dodatnih 235 sati dnevnog svjetla čime bi, navode kao važan razlog, svake godine bilo 80 - 100 prometnih nesreća manje.
Biciklisti su u slučaju smanjene vidljivosti dužni i po noći i po danu nositi reflektirajući prsluk ili reflektirajuću biciklističku odjeću. U slučaju smanjene vidljivosti, reflektirajućom materijom moraju se označiti i pješaci.
U Hrvatskoj je prvi put ljetno računanje vremena uvedeno 1983. godine, i tako je ostalo do danas.
Pazite kad perete rublje
Hrvatska elektroprivreda (HEP) s povratkom na zimsko računanje vremena mijenja i razdoblja dnevnih tarifa za obračun, pa će se od nedjelje utrošena električna energija prema višoj tarifi obračunavati u razdoblju od 7 do 21 sat, a prema nižoj tarifi u razdoblju od 21 do 7 sati.
I Putinove krave se protive micanju
Sat više i manje dobio je i mnogo neprijatelja u svijetu. Naime psiholozi su proveli istraživanja u kojima su potvrdili da zbog ranijeg padanja mraka zimi ljudi imaju manje energije. Zbog toga su manje produktivni, postaju umorniji, ali i podložniji bolestima. Ipak, važno je još jednom napomenuti – zimsko vrijeme je prirodno, a svi problemi su posljedica pomicanja na "neprirodno" ljetno vrijeme.
Zato su primjerice Rusi već u dva navrata mijenjali vrijeme . Prvo je predsjednik Dmitrij Medvedev 2011. odlučio da će ljetno računanje vremena vrijediti cijele godine, a potom je Vladimir Putin prošle godine odlužio da će se svi vratiti na zimsko vrijeme. Istaknuo je kako je to "zimsko" vrijeme prirodno, a pomicanje sata smeta i čovjeku i kravama.
. Jedan od bizarnijih primjera promjene vremena je onaj bivšeg venezuelanskog predsjednika Huga Chaveza koji je želio izmjenu od pola sata. Pomicanje kazaljki za sat vremena smatrao dijelom naslijeđa imperijalističke vladavine SAD-a.
No što pomicanje sata znači u brojkama?
16 posto - padne gledanost televizije u najjačem terminu. Pad bilježe sve najgledanije emisije jer dan traje dulje. 79 zemalja - na svijetu koristi pomicanje kazaljki kako bi sačuvali što više danjeg svjetla. 800 milijuna - dolara više troše Amerikanci na roštiljanje u vremenu koje se dobije zimskim računanjem. 1% - više goriva troši se zbog duljeg dana. 12 % - poveća se broj kriminalnih djela u svijetu zbog promjene vremena. 0,5 % - poveća se ušteda električne energije. U početku se mislilo da će se uštedjeti mnogo više. 10 % - poveća se broj srčanih udara u svijetu zbog neprirodne promjene.