BRŽE DO PRESUDA /

Od proljeća na snagu stupa prava pravosudna reforma!

S jedne strane glancaju se odnosi, s druge traje glancanje zakonodavstva do ulaska u Europsku uniju. Do 1. travnja tako bi trebala zaživjeti mala pravosudna reforma. No, ne glatko kao što su to mislili vladajući. Pobunio se Vrhovni sud na neke odredbe novog Zakona o sudovima. S ministarstvom pravosuđa zaratili su priopćenjima, a sutra je čak sazvan i sastanak pomirenja. Istražili smo što osim svađe građanima donose novi zakoni.

27.1.2013.
18:44
VOYO logo

Po učinkovitosti Županijski sud u Osijeku je u samom vrhu, a kao nagrada stiže im dodatnih 900 parnica kolega iz drugih sudova - ipak u novu godinu ušli su s više od dvije tisuće prastarih predmeta.

No, trom sustav košta. Novu godinu  pravosuđe je započelo s 80 milijuna kuna minusa, i s više od 840 tisuća neriješenih predmeta. Europska unija pritišće, a trebali bi ih zadovoljiti novi zakoni - o parničnom postupku, o sudovima, o zemljišnim knjigama, o državnom sudskom vijeću i prekršajni zakon od kojih oni koji nisu na snazi, stupaju s 1. travnjem.

"Ovo što uvodimo sve civilizirane zemlje imaju. Dakle, to nije ništa novo, ako se tamo ne ruši kvaliteta, neće se kod nas", pojasnio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

Za građane u parničnom postupku to znači da je moguća rasprava u jednom danu, zabranjuje se višestruko ukidanje prvostupanjskih odluka, uvodi se slanje dokumenata e-mailom i presuda u roku od 45 dana od zaključenja rasprave. Za parničare slijedi godina s više završenih slučajeva.

"Ako će se nove tužbe početi podnositi nakon 1. travnja, ti predmeti bi mogli biti dovršeni do 11. mjeseca, ovisi o opterećenosti sustava, što je veliki problem nas parničara", rekao je odvjetnik Mladen Sučević.

Među njima ima i kritičara koji pred kamere ne žele. Tvrde kako su izmjene zapravo predstava za Europu, a rješenje problema vide u većem broju sudaca.

Plan izvršne otežava i sudbena vlast. Vrhovni sud uskomešao se oko Zakona o sudovima u kojem građani imaju pravo na žalbu i naknadu ako se nerazumno dugo sude, no navodno je obveza godišnjih izvješća, za njih neprihvatljiva. Sutra sastanak pomirenja - ministar pak odrješito: "Svi znaju kakva je procedura. Zakon predlaže Vlada, prihvaća Sabor i to je to".

No, hoće li to i biti to, znat će se najranije 2015. godine kada se očekuju prvi rezultati male pravosudne reforme. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo