U jesen 2009. g. s radom je počeo Centralni zdravstveni informacijski sustav Hrvatske ( CEZIH ), a krajem prošle godine započeo je revolucionarni projekt u hrvatskom zdravstvu s ciljem elektroničkog umrežavanja svih državnih zdravstvenih ustanova. Digitalizacija recepata i slične medicinske papirologije njegova je druga faza, piše IT-info News. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi za isporuku i postavljanje opreme angažiralo je tvrtku Ericsson-Nikola Tesla, čiji su stručnjaci na razvoju tog projekta radili tri godine. Iako u drugim zemljama postoje slični sustavi, hrvatski proizvod se od istih razlikuje upravo po tome što obuhvaća baš sve poslove i entitete primarne zdravstvene zaštite.
Nakon umrežavanja ljekarni, liječničkih ordinacija, bolnica i laboratorija, te digitalizacije papirologije, u planu je izrada tzv. pametnih kartica koje bi svi zdravstveni osiguranici trebali imati do 2011. Informatizacija će smanjiti administraciju, uz pomoć zajedničke baze podataka Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) imat će bolji uvid u troškove, a Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u zdravstvenu statistiku što može imati ključnu ulogu kad su u pitanju epidemije. U Ericssonu-Nikola Tesla ističu da im je posebno važno bilo razviti sustav koji će osigurati maksimalnu privatnost i zaštitu podataka.
Stručnjaci predviđaju da će uspostava ovog sustava donijeti brojne dobiti – na (ne)tiskanju recepata i uputnica uštedjet će se 3,8 milijuna kuna, na suvišnim lijekovima i nepotrebnim specijalističkim i laboratorijskim pregledima između 3 i 5 milijardi kuna, a smanjit će se i liste čekanja.
Sustav je otvoren i moći će se nadograđivati. Baziran je na međunarodno prihvaćenoj normi u zdravstvenim informatičkim sustavima Health Level 7 (HL7) pa će se moći povezati i sa sličnima u drugim zemljama. Sve navedeno govori da bi hrvatsko e-zdravstvo, kao djelo isključivo hrvatskih stručnjaka i jedini ovakav sustav integriran na nacionalnoj razini, moglo postati jedan od najvažnijih hrvatskih izvoznih proizvoda.