novi oceanski bazen /

Novo doba Zemlje: Afrički kontinent puca?

Image
Foto: NASA

Novonastale pukotine podsjećaju na vulkanske rasjede, odnosno na središta širenja Zemljine kore.

19.9.2013.
9:50
NASA
VOYO logo

Na rasjedu Afar u Etiopiji nalaze se ogromne pukotine koje su znak raspadanja afričkog kontinenta i stvaranja novog oceanskog bazena, poručili su znanstvenici sa sveučilišta u Edinburghu.

Kako piše livescience, te novonastale pukotine podsjećaju na vulkanske rasjede, odnosno na središta širenja Zemljine kore. Njihovom dužinom obično ključa lava stvarajući novu koru, čime se oceanski bazen postupno širi.

Prema novijim istraživanjima, duboko pod rasjedom Afar u Zemljinom plaštu leži golemi mjehur lave zapremine od oko 500 prostornih kilometara.

Vruće tekućine poput lave inače isplivaju na površinu, stoga ovakav razvoj situacije dodatno zbunjuje.

Naime, prema dosadašnjim modelima, magma u rasjedima bi se trebala nalaziti neposredno ispod napuklina, u samoj kori. No, golemi bazen u Afaru nalazi se ekstremno duboko i uglavnom je smješten ispod uspavanog vulkana Badi, kilometrima na zapad od mjesta na kojem je 2005. godine zabilježen niz proboja magme. Ove intruzije privukle su veliku pozornost znanstvenika koji još uvijek raspravljaju o tome je li rasjed Afar jedinstven ili je klasičan primjer pucanja kontinenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo