U Posavskim Podgajcima crpke rade punom parom. Smiljan jedva čeka da vatrogasci stignu i do njega.
"Jer vidim da idu redom, vidite ovaj mulj, da to operu, pa nadam se kad sve to riješe da će bit isušivanje zidova", kazao je Smiljan Ivičić iz Posavskih Podgajaca.
Vatrogasci već danima ispumpavaju vodu, čiste ulice i dvorišta.
"Pomažemo ljudima da se vrate u svoje mjesto i s ovog mjesta pozivam sve stanovnike poplavljenih područja da javljaju svoje adrese koji imaju podrume, da će imvatrogasci biti na usluzi, ispumpati vodu, isprati, dezinficirati", rekao je Željko Šuša, vatrogasni zapovjednik Zadarske županije.
I dalje se izvlače mrtve životinje. Dosad je otpremljeno čak 75 tona lešina. S vatrogascima rade veterinari, ali i neumorni volonteri.
U Gunji oko kuća prijete i zmije. Prava su napast i komarci, pa su još rano jutros poletjeli avioni koji zaprašuju područje nad poplavljenom Spačvanskom šumom. Stanovici su o svemu obaviješteni.
"Baš zato da bi upozorili ljude osjetljivog zdravlja koji imaju probleme sa respratoritnim bolestima, da se u to vrijeme ipak malo zadrže oko kuća, ali prostor koji će se zaprašivati je naprosto napušten", kazao je Marijan Erceg, voditelj službe za epidemiologiju HZJZ.
Voda se u svim poplavljenim mjestima polako povlači, vodostaj Save pao je tri i pol metra od dostignutog maksimuma, pa su na teren izišle i ekipe HEP-a koje u pogon vraćaju električni sustav.
Bez vode, ali i struje su Gunja, Đurići, Račinovci - ukupno 3100 potrošača.
"Prvo moramo dobro pregledati postrojenje, oni djelovi koji su bili potopljeni moraju se isušiti i ispitati da bi bili pušteni pod napon", rekao je Ivan Blaževac iz HEP-a.
Brojne kuće i dalje su djelomično pod vodom. One koje nisu već od sutra počinju obilaziti inspektori ministarstva graditeljstva. Obilazak će trajati oko tri tjedna, a još najmanje toliko sušit će se zidovi prije sanacije.
"Inspektori će znači u ovom prvom krugu Obić samo i pregledati i označiti samo zgrade koje su opasne za boravak ljudi. I to je jedan posao koji treba što prije odraditi jer ljudi ulaze, gledaju svoju imovinu", rekao je Željko Uhlir, zamjenik ministrice graditeljstva i prostornoga uređenja.
Da se ljudima, dok se ne vrate, olakša život, brinu se brojni volonteri u cijeloj zemlji. No strasti je uzburkala informacija da 20 tona pomoći iz Rijeke nije stiglo do Županje, i to navodno jer su u ministarstvo rekli da ne mogu iskrcati robu pa je ona preusmjerena u Drenovce. Ministrica to ošto demantira.
"Optužbe su čista bezobraština. Svi sve znaju I sve dobro funkcionira osim mlade gospode iz Rijeke koji su očito željni malo medijske pažnje. Međutim moraju znati da su napravili jako veliku štetu", rekla je Milanka Opačić, ministrica socijalne politike i mladih.
Takve prepirke ne koriste nikome, a najmanje onima koji su ostali bez svega.