Živjeti u Hrvatskoj, a raditi u susjednoj državi priča je o kojoj se ne govori toliko koliko o iseljavanju u udaljenije zemlje, ali je priča koja brojnim Hrvatima već godinama donosi kruh na stol. Među njima je i Milka Blažičko iz Kumrovca. Ona svakodnevno već desetljećima prelazi granicu i odlazi raditi u jedne slovenske toplice, gdje radi s još 30-tak hrvatskih kolega. Milka prije odlaska pakira dva mobitela, jedan hrvatski i jedan slovenski, našu osobnu iskaznicu i slovensku vozačku dozvolu. "Dobra strana je veća plaća, ali bude i zavrzlama na granici ili primjerice moraš paziti s kojim autom si i da nešto ne napraviš", priča Milka za HRT.
Nailaze na brojne prepreke
U Hrvatskoj nije poznato koliko ljudi zarađuje za kruh kao ona, ali pretežno ga pronađu preko portala EURES gdje je, prema riječima Ankice Paun Jarallah iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, trenutno u ponudi 1,7 milijuna slobodnih radnih mjesta. Europa se, pak, hvali mobilnošću radnika, no i ti radnici susreću se s brojnim preprekama.
"Oni na prepreke nailaze i na dnevnoj bazi, i to administrativne, pravne i porezne prepreke mobilnosti", upozorava ministar rada Mirando Mrsić. Neke od tih prepreka osjetila je na svojoj koži i Milka s početka priče. Tako je svake godine godine strahovala od produženja radne dozvole. Ipak i dalje putuje.
HRT/Danas.hr