'ŽELIM KUPITI INU, PLAN JE OVAKAV...': / Češki milijarder dao tajnu ponudu, ali odmah se javila sumnja

Image
Foto: Screanshoot/Youtube

Češki milijarder i vlasnik češkog ulagačkog fonda KKCG bivšim je vladama ponudio je ulazak u Inu, međutim njegov model bio je poprilično kontroverzan i sumnjiv pa nije prihvaćen.

7.1.2017.
12:32
Screanshoot/Youtube
VOYO logo

Hrvatskooj Vladi krajem 2015., a potom i onoj propaloj Mosta i HDZ-a na čelu s Oreškovićem, češki investicijski koncern KKCG u vlasništvu milijardera Karela Komareka, ponudio je svoje strateško partnerstvo za Inu. Milijarder je bio spreman preuzeti MOL-ov udjel u hrvatskoj tvrtki, a konzekventno i udjel koji u tvrtki drže hrvatski mirovinski fondovi. Piše to Jutarnji list koji navodi da je u posjedu dokumenata ponude dosad nepoznatih javnosti.

KKCG je ponudio vrlo kontroverzan model vlastitog ulaska u Inu, gdje bi značajan dio vrijednosti transakcije otkupa Ininih dionica od MOL-a de facto bio financiran novcem same Ine. Ina se tako prvo trebala zadužiti za iznos do razine od oko tri puta njezine operativne dobiti, odnosno šest milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj novac Ina bi potom iskoristila za preuzimanje KKCG-ove tvrtke naftne kompanije MND. Riječ je o tvrtki koja se bavi istraživanjem i proizvodnjom ugljikovodika, pruža servisne usluge poput Inina Crosca, ali i skladišti i trguje prirodnim plinom. Upoznati sa sadržajem razgovora Čeha i hrvatskih vlasti tvrde kako je cijena otkupa bila oko milijardu eura.

Image
MOSTOV MINISTAR PROGOVORIO: /

Evo kome je palo na pamet da proda dio HEP-a kako bi se otkupila INA

Image
MOSTOV MINISTAR PROGOVORIO: /

Evo kome je palo na pamet da proda dio HEP-a kako bi se otkupila INA

Manipulacija?

Taj bi, pak, novac Česi sikoristili za preuzimanje MOL-ovog dijela Ine, a potom i šest posto udjela fondova i malih dioničara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz tu financijsku konstrukciju Česi su imali i vrlo konkretan popis zahtjeva za hrvatsku Vladu. Da bi kompanija bila spremna ući u Inu, Vlada se KKCG-u morala obvezati na prepuštanje operativne kontrole nad kompanijom, uz zadržavanje prava veta nad nekim “strateškim pitanjima”, na zatvaranje sisačke rafinerije, uvjetovanje nove odluke o investiciji u riječku rafineriju o ishodu studije isplativosti, dugoročne garancije o kretanju cijene prirodnog plina te zaključenje svih pravnih sporova s MOL-om.

No, posljednja informacija, uz onu da sve prati mađarska OTP banka, pobudila je sumnje u manipulaciju. Na temelju svih sumnji i pod utjecajem nestabilnog političkog stanja, češki je model odbijen. No, pitanje je hoće li se opet pojaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo