Zbog Ininog duga poskupljuje plin

Kako bi dobili odgodu od godinu dana za otkup plinskog biznisa, iz Vlade su mađarskom MOL-u morali ponuditi mogućnost povećanja cijena plina za krajnje potrošače u Hrvatskoj.

16.12.2009.
15:02
VOYO logo

Hrvatski potrošači mogli bi uskoro imati veće cijene plina!

Pozadina toga su pregovori s mađarskim MOL-om i izvanredna sjednica Vlade u utorak, s koje je stiglo samo priopćenje da se potpisuje Prvi dodatak Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju. Upravo taj dodatak, neslužbeno se doznaje, trebao bi odgoditi odluku o državnom preuzimanju plinskog biznisa od Ine na godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Đuro Popijač nije bio na sjednici Vlade jer je službeno u Rimu. Iz poslovnih krugova se doznaje da je, zbog moguće nestašice plina, pregovarao s Talijanima o većim količinama plina iz sjevernog Jadrana za hrvatsku stranu.Pritom se MOL odriče prava prodaje svog paketa Ininih dionica bez suglasnosti Vlade RH i bez da poštuje njeno pravo prvokupa, u slučaju da Vlada ne preuzme plinski biznis do 1. srpnja. Zbog odgode Ina bi bila dužna još godinu dana Hrvatsku opskrbljivati plinom, bez obzira na gubitke od oko 800 milijuna kuna koje ima na njemu.

Zauzvrat su Ivan Šuker i Marina Matulović-Dropulić morali ponuditi mogućnost povećanja cijena plina za krajnje potrošače. Zamotana je u priču o "disparitetu cijena", a neizvjesno je još hoće li cijena jednako porasti za sve ili će prvi na udaru biti povlašteni potrošači, dakle Petrokemija i HEP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku o tome, nakon razgovora s distributerima, a u roku osam dana, trebao bi donijeti ministar gospodarstva Đuro Popijač. Vlada je, pak, zaključila, piše Jutarnji list, da ministar mora razmotriti što je moguće nižu cijenu distribucije plina. Ministar nema zakonskih oruđa kojima bi prisilio distributere na smanjenje njihovih marži. Stoga se njegov posao svodi na nagovaranje na suradnju i ispunjavanje Vladinih želja te, naravno, da poskupljenje bude što manje i da se odigra nakon predsjedničkih izbora.

Jutarnji doznaje kako bi se trebala odigrati i dokapitalizacija Ine, no nije poznato kako točno. O ulaganjima će vjerojatno ovisiti hoće li vlasnički udjeli ostati nepromijenjeni ili će Vlada i MOL promijeniti odnose. Hrvatska bi strana, pak, dokapitalizaciju obavila tako da bi potraživanje od 1,5 milijardi kuna pretvorila u vlasnički dio.

Mađarska bi strana, pak, donijela svježi novac. No, što će se konkretno dogoditi vidjet će se tek nakon 29. prosinca, do kada bi Ina trebala vratiti dug državi.

Prethodni članak:

arti-200912150696006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo