Oko 80 posto novo zaposlenih u 2010. u Hrvatskoj zaposleno je na određeno vrijeme, a samo 20 posto na neodređeno. Pesimistični su to podaci za hrvatsku radnu snagu koje je zabilježio Hrvatski zavod za zapošljavanje, a objavio tjednik Forum.
Nešto optimističnija slika dosad je bila u javnoj upravi, obrazovanju i zdravstvu gdje su ti podaci upravo suprotni - na neodređeno radi 80 posto ljudi, dok ih 20 posto ima ugovor na određeno. No, i ti sektori mogli bi biti sada "uzdrmani". Naime, 24.119 zaposlenih na određeno vrijeme u 2011. godini mogli bi ostati bez posla. Tu za njih lošu vijest potvrdio je šef hrvatskih financija Slavko Linić koji je nedavno kazao da se ugovori na određeno u javnoj upravi više neće produživati.
Ugovorima na određeno zaobilazili zakon
Prema podacima iz Statističkog ljetopisa za 2011. u javnoj upravi na određeno vrijeme je zaposleno 5.265 osoba, u obrazovanju 11.615 tisuća i u zdravstvu 7.239. Ako se njihovi ugovori ne produže godišnja ušteda u proračunu iznosila bi oko 2,1 milijardu kuna.
"Ugovorima na određeno vrijeme zaobilažena je zabrana zapošljavanja. Sindikatu su poznati slučajevi službenika zaposlenih na poslovima sređivanja zemljišnih knjiga u općinskim sudovima koji na određeno vrijeme rade od 2001. godine", upozorio je govoreći za tjednik Forum glavni tajnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Siniša Kuhar.
Inspekcije ne rješavaju probleme?
Stručnjakinja za tržište rada i bivša ravnateljica Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje Sanja Crnković-Pozaić ocjenjuje, pak, da se trend zapošljavanja s ugovorima na određeno vrijeme i zaobilaženje zakona ne može preokrenuti inspekcijama. Prema njenom mišljenju jedini element sigurnosti danas postaju kompetencije koje osoba može ponuditi poslodavcu.
To više nije samo diploma. Poslodavci traže osobe koje dobro komuniciraju, imaju poduzetnički duh, znaju se snaći u različitim situacijama, lako i brzo uče te poznaju jezike.