Vlasnici uspješnih domaćih tvrtki otkrili kolika im je plaća u krizi

Vlasnici uspješnih srednjih i velikih tvrtki koje odolijevaju krizi složni su u mišljenju da su restrukturiranje i povećanje proizvodnje ključ opstanka.

29.3.2013.
10:13
VOYO logo

Iako vlasnik Orbica Branko Roglić kaže da u njegovoj tvrtki nije bilo otkaza, priznaje da više neće moći jamčiti očuvanje svih radnih mjesta u Hrvatskoj nastave li se nepovoljni uvjeti. Njegova distribucijska tvrtka u Hrvatskoj zapošljava 510 ljudi i ostvaruje godišnji prihod od otprilike 1,3 milijarde kuna, a prosjek je radničkih plaća, tvrdi Roglić, 6.000 kuna neto.

"Moja plaća je 7.800 kuna. Ne želim imati veću jer su u Hrvatskoj porezi na plaće previsoki. Radije uzmem sebi koliko trebam od profita, na što je manji porez", kazao je Roglić za Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Antun Petrić, vlasnik građevinske tvrtke Pak Konstruktor iz Pakraca, sebe je prijavio na plaću od oko 7.000 kuna. Zbog krize je sam sebi smanjio primanja za dvije tisuće kuna. "Nisam samo ja žrtva, i radnicima smo morali korigirati plaće. Kriza je gadno pogodila građevinski sektor. Zbog toga smo se morali restrukturirati, od 90 radnika ostalo ih je samo 40. Bili smo jako oprezni kako bismo premostili sve porezne dugove, a u tome smo uspjeli zahvaljujući kreditima, koje ne bismo ni dobili da nismo zdravi. No, ne mogu još sa sigurnošću reći da smo preživjeli krizu. Hoćemo li se izvući i ove godine, tek ćemo vidjeti", kazao je Petrić, otkrivši da su od 30 ovogodišnjih natječaja na koje su se prijavili, zasad dobili samo jedan posao.

Od plaće ni ne žive

Petar Lovrić, vlasnik tvrtke Ekus, specijalizirane za servisne usluge poput čišćenja, nije htio reći je li u krizi i njegova plaća došla na dnevni red. No, potvrdio je da je dio radnika, mahom iz administracije, morao otići, a dio je dobio ugovore na nepuno radno vrijeme. Zahvaljujući tome tvrtka je i u krizi rasla, a plaće, kaže, nisu padale ni rasle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni Ivan Bračić, vlasnik pčelarske tvrtke Pip Pisarovina, u krizi nije mogao izbjeći restrukturiranje. "Prihodi nam padaju zbog smanjenja kupovne moći građana, ali i zbog dviju godina s previsokim temperaturama, zbog kojih su pčele producirale manje meda", kazao je Bračić, koji nije želio otkriti kolika mu je plaća. No, napomenuo je da nije prijavljen na minimalac, no od plaće, zaključio je, i ne živi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo