Prvi sastanak Gospodarsko-socijalnog vijeća s novim sastavom vlade prošlog petka otvorio je neka krucijalna pitanja socijalne i ekonomske politike, na čije se tematiziranje čekalo od predizborne kampanje prošle jeseni. Prema većinskim reakcijama medijskih komentatora i nezavisnih analitičara u Hrvatskoj, međutim, teško je reći da smo ujedno dobili sve ili većinu bitnih odgovora, tim prije što su neki pripadajući aspekti sada dodatno zakomplicirani.
Za ilustraciju toga dobro može poslužiti činjenica da je novi ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić više puta istaknuo kako neće biti masovnijeg otpuštanja zaposlenih u javnom sektoru te kazao da treba restrukturirati javni sektor i napraviti ga djelotvornijim. No, odmah nakon sastanka GSV-a, plasirana je vijest kako će ipak doći do značajnijeg broja otkaza.
"To nije nikakva socijalna ni ekonomska politika, nažalost. To je takoreći 'nabadanje', teturanje naslijepo", komentirao je za Deutsche Welle ekonomist i političar Ljubo Jurčić, koji smatra da se jasno pokazuje kako vlada nema cjelovit strateški koncept: ona se prilagođava dnevnim okolnostima, zbog čega već dolazi i do upadljivih kontradikcija u ministarskim izjavama i potezima.
"Nekoliko stotina otkaza u javnim službama ne rješava ništa, nego moramo povećati brutto državni proizvod", kazao je Jurčić. Njegovo je stajalište da javnih službenika ima puno u odnosu na visinu hrvatskog BDP-a, ali ne i u odnosu na broj stanovnika. Za razliku od zaposlenih u javnim poduzećima – koje po Jurčiću treba hitno restrukturirati – broj radnika u zdravstvu ili carini nije veći negoli u dobrostojećim zemljama Europske unije; nerijetko je čak i manji. Zato se negativan omjer broja zaposlenih i BDP-a može promijeniti samo utjecanjem konceptualno primjerenije vladine ekonomske politike na drugu navedenu varijablu, nipošto masovnim otkazima.