Vlada je počela s pripremama za donošenje propisa o ograničavanju rada nedjeljom. Neslužbene su to informacije koje dolaze iz triju ministarstava od kojih je Ministarstvo gospodarstva dopisom zatražilo da naprave analizu u svojim resorima kako bi se u sklopu Europske direktive o radnom vremenu, pronašao model koji će biti sukladan hrvatskom Ustavu i europskim propisima. Vezano uz pripreme, piše Jutarnji list, ovog su tjedna počeli i prvi sastanci u ministarstvima, a problem će se sagledati na način da obuhvati sve više zaposlenih, iako će najveći fokus biti na trgovinama.
Europska direktiva o radnom vremenu na temelju koje se planira rad, pak, postavlja minimalne zahtjeve za organizaciju radnog vremena kako bi se zdravlje i sigurnost radnika zaštitili od nepovoljnih učinaka predugog radnog vremena, neodgovarajućih stanki, neodgovarajućih dnevnih, tjednih i godišnjih odmora te od nepovoljnih učinaka noćnog ili smjenskog rada.
U skladu sa svim tim u Vladi namjeravaju pokušati zaštititi radnike istodobno vodeći računa i o poslovnim te tržišnim aspektima svake pojedine gospodarske grane.
Populizam?
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca zasad informacija o Vladinim namjerama nemaju, no upozoravaju da za tekve poteze treba napraviti dublju analizu i vidjeti kako će to utjecati na određene sektore.
U Hrvatskoj gospodarskoj komori tvrde kako su mišljenja trgovaca podijeljena. Jedni ističu kako će takav potez u pograničnim područjima potjerati, primjerice, u Sloveniju ili Mađarsku, dok drugi vjeruju da im neradna nedjelja ne bi ugrozila poslovanje te da je nužno voditi računa o zaštiti dostojanstva radnika i smanjenju nelojalne tržišne utakmice.
U Savezu udruga malih trgovaca tu novinu ne podržavaju te smatraju kako "bilo kakvo ograničenje poduzetničkih sloboda nije dobrodošlo u bilo kojoj branši, naročito ne u trgovini". "Mislim da se to odnosi na nekakvo jeftino populističko dobivanje glasova od nekakvih klerikalnih i desnih populističkih stranaka, koje neće nikome donijeti dobro”, prokomentirao je predsjednik Saveza Robert Fučak za Jutarnji.
A što kažu u velikim trgovačkim centrima?
Iz Tommyja poručuju kako načelno podržavaju inicijativu za ograničavanje rada nedjeljom, ali da ona onda mora biti provedena bez ikakvih iznimki i pogodovanja bilo kojem tržišnom segmentu ili subjektu.
U trgovačkom lancu Boso, pak, Vlada dobiva bezuvjetnu podršku, dok primjerice u Lidlu takav potez zasad ne žele komentirati. No, kao i Kaufland ističu, ako do toga dođe, poštovat će sve zakonske propise.
U Konzumu poručuju da su predvodili i prijašnje inicijative ukidanja rada nedjeljom, te da će podržati i sadašnju. "Radno vrijeme naših prodavaonica nedjeljom i sad je u prosjeku kraće u odnosu na druge trgovačke lance, a želimo istaknuti i da je rad nedjeljom u našim prodavaonicama plaćen 40 posto više, u skladu s našim Kolektivnim ugovorom", zaključuju.