Vlada je propustila šansu, investicija nema ni za lijek

Stručnjaci bonitetne kuće Dun & Bradstreet upozoravaju kako Vlada rebalansom nije smanjila niti jedan važniji trošak, te da je time propustila šansu stvoriti bolju investicijsku klimu.

7.10.2010.
11:57
VOYO logo

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet u najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review, koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, i dalje Hrvatskoj dodjeljuje rejting DB3d (trend je i dalje rastući). S tim rejtingom svrstani smo u zemlje s blagim rizikom poslovanja.

Što se tiče regije, Slovenija ostaje na prvom mjestu s rejtingom DB2c, a slijede je Italija DB3a, Mađarska DB4a, Albanija DB4a, Makedonija DB4b, Srbija DB4d i BIH DB6a. Rejting se promijenio samo Vijetnamu s DB4d na DB5a, a u svim ostalim zemljama rejting je ostao isti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomska situacija u državi i dalje je neizvjesna. Vlada je revidirala proračunski plan za 2010. godinu te tako sada deficit iznosi 4,2 posto BDP-a, što je više od planiranih 2,5 posto.

U izvješću koje je objavio Bonline navodi se da je novim proračunskim planom Vlada revidirala visinu plaća i troškova mirovina, socijalnih davanja i subvencija za poljoprivredu, te povećala poreze na duhan i gorivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci svjetske bonitetne kuće upozoravaju kako Vlada rebalansom nije smanjila niti jedan važniji trošak, nego je podlegla pritisku javnog sektora i HSS-a, kojem nije bilo u interesu smanjenje poticaja na poljoprivredu. Time je, kažu, propustila šansu stvoriti bolju investicijsku klimu.

Također, D&B smatra da su male šanse da Vlada napravi mirovinsku reformu prije izbora. Upozoravaju da budžetski deficit dovodi Hrvatsku u vrlo neugodnu poziciju što se tiče investicijske klime i procjenjuju da će se još povećati javni i vanjski dug.

Ne postoji plan razvoja

U međuvremenu BDP pada već šest kvartala zaredom, pa potreba za poticanjem stranih investicija postaje sve veći imperativ. Investicije su, nažalost, u padu, a kao razlog D&B navodi nedostatak plana industrijskog razvoja, pretjerane troškove rada, velike administrativne barijere i ostale prepreke u usporedbi sa susjednim zemljama. Pozitivnim ocjenjuju nastojanje države da poboljša turističku infrastrukturu. Kredit od osam milijuna eura od Europske banke za rekonstrukciju i razvoj za izgradnju novog pristaništa u Dubrovniku vide kao dobar potez za zemlju u kojoj je turizam jedna od najvažnijih gospodarskih grana.

Također, pozitivnim ocjenjuju formiranje zajedničkog željezničkog poduzeća Hrvatske, Srbije i Slovenije, kako bi se smanjili troškovi transporta i skratilo vrijeme, te pojednostavili carinski postupci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201010040581006 arti-201009080679006 arti-201009010460006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo