Riječ je o dr. Davidu Carrollu, profesoru fizike sa Sveučilišta Wake Forest u Sjevernoj Karolini, koji je osmislio FIPEL (field-induced polymer electroluminescent technology), odnosno polimer koji svijetli pomoću inducirane elektroluminiscentne tehnologije.
"Ovo je prva nova žarulja u posljednjih 30 godina", kazao je Carroll za Business Insider objasnivši da su on i njegov tim razvili poseban tip plastike koja kad kroz nju prođe električna struja – zasvijetli.
Tvrdi da je njegova žarulja učinkovitija od fluorescentne i otprilike djelotvorna kao i LED rasvjeta, ali ima više prednosti od LED tehnologije. Naime, njegove se žarulje ne izrađuju uz pomoć opasnih kemikalija. Također, dok LED rasvjeta daje plavkastu svjetlost, FIPEL može davati bilo koju boju.
"FIPEL može udovoljiti vašem oku bolje od bilo koje druge žarulje ikad stvorene", kazao je samouvjereni Carroll.
Žarulja traje između 25.000 i 50.000 sati. Prava na proizvodnju ove žarulje ima tvrtka CeeLite Technologies, a prvu komercijalnu prodaju najavljuje krajem 2013. godine. Nove žarulje bi trebale biti jeftinije od LED žarulja, a skuplje od fluorescentnih.
"Za pet godina neće se govoriti 'imam novu žarulju', nego 'imam novi FIPEL'. Zaista vjerujem da će to postati sveprisutno", kazao je Carroll.