VELIKO ISTRAŽIVANJE POKAZALO: /

Prilikom traženja posla najvažniji su međuljudski odnosi, a onda visina plaće

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Marijan Susenj

Međuljudski odnosni ključni su pri odabiru radnog mjesta za 69 posto ispitanika, visina plaće za 62 posto dok 46 posto najvažnijim smatra radno vrijeme

6.11.2019.
14:39
PIXSELL / ilustracija, Marijan Susenj
VOYO logo

Dvije trećine ispitanika smatra kako su prilikom odabira radnog mjesta najvažniji dobri međuljudski odnosi, a zatim slijede visina plaće i radno vrijeme, pokazalo je istraživanje portala MojPosao u kojem je sudjelovalo više od tisuću ispitanika. Istraživanje, kojemu je cilj bio utvrditi stanje na tržištu rada, provedeno je za vrijeme trajanja 10. regionalnih Virtualnih dana karijera i znanja, a sudjelovalo je više od 1000 ispitanika iz Hrvatske. Među njima je 51 posto ispitanika bilo zaposleno, 43 nezaposleno, a 6 posto na školovanju.

Međuljudski odnosni ključni su pri odabiru radnog mjesta za 69 posto ispitanika, visina plaće za 62 posto dok 46 posto najvažnijim smatra radno vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ODMAH NAKON ŠKOLE ČEKA IH POSAO! /

Plaće za ova zanimanja su iznad prosjeka, a već za vrijeme školovanja dobivaju novčane poticaje

Image
ODMAH NAKON ŠKOLE ČEKA IH POSAO! /

Plaće za ova zanimanja su iznad prosjeka, a već za vrijeme školovanja dobivaju novčane poticaje

Većina planira promijeniti posao

Većina ispitanika (54 posto) smatra da znanja i vještine najviše utječe na šanse za dobivanje posla, a svaka peta osoba (20 posto) da je to radno iskustvo. Otprilike 8 posto ispitanika ističe kako je za pronalazak posla važna sreća, a 6 posto misli da su ključni dobri kontakti i poznanstva. Stupanj obrazovanja presudnim faktorom smatra svega njih 3 posto, dok 2 posto dijeli stav kako ključnu ulogu u pronalasku posla igra stranačka pripadnost.

Većina ispitanika (70 posto) u idućih godinu dana planira promijeniti posao, što je više u usporedbi sa istraživanjem iz 2012. kada je o promjeni posla razmišljala svaka druga osoba (52 posto). Također, dok je prije sedam godina od gubitka posla strahovalo više od polovice ispitanika (52 posto), krajem 2019. godine za svoje radno mjesto strahuje tek svaki peti (18 posto). Dvije trećine nezaposlenih ispitanika (64 posto) bez posla je zadnja tri mjeseca, svaka deseta osoba (12 posto) ne radi zadnjih 3 do 6 mjeseci, dok 7 posto osoba na posao čeka duže od 5 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina nezaposlenih u Hrvatskoj (62 posto) traži bilo kakav posao, bez obzira je li u struci ili izvan nje, dok 28 posto njih traži posao isključivo u struci. Najviše ispitanika koji se još školuje očekuje da će posao tražiti manje od tri mjeseca nakon što završe školovanje (41 posto), petina (19 posto) očekuje da će posao naći za manje od mjesec dana, a 18 posto se poslu nada unutar šest mjeseci od završetka školovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo