VELIKI TRGOVAČKI CENTRI UNIŠTAVAJU DOMAĆE PROIZVOĐAČE: / 'Uvoze nekvalitetan i jeftin med pa smo prisiljeni okrenuti se sivom tržištu'

Image
Foto: PIXSELL

Baš uvozni med najveći je problem za domaće medare. Veliki trgovački centri uvoze onaj slabije kvalitete i prodaju ga po nižim cijenama zbog čega domaći i kvalitetan med ostaje neprodan.

31.5.2018.
17:52
PIXSELL
VOYO logo

Veliki broj pčelara u Hrvatskoj svoj med prodaje na sivom tržištu. Proizlazi to iz podatka da je tek 10 posto od 15.000 pčelara upisano u registar proizvođača meda. Pritom se veliki trgovci sve više moraju okretati uvoznim proizvodima jer med smiju otkupljivati samo od onih registriranih. Tako se u Lijepu našu godišnje uveze meda i pčelarskih proizvoda u iznosu od 12 milijuna kuna, dok ih naši pčelari proizvode i ovdje.

Prema mišljenju predsjednika Grupacije pčelarstva HGK-a Ivana Bračića, najveći problemi u industriji meda su snažno sivo tržište, manjkav registar proizvođača, neusklađenost laboratorija, deklariranje proizvoda i donošenje vodiča kojim bi se definirale dobre proizvodne prakse. "Ukupni pčelarski kolač vrijedi 500 milijuna kuna, a 100 milijuna legalna je realizacija, dakle 400 milijuna kuna ide mimo porezne kontrole i kontrole kvalitete. To pokazuje da se 80 posto trgovine medom u Hrvatskoj odvija na sivom tržištu, odnosno ne znamo kamo odlazi 8400 tona domaćeg meda", tvrdi Bračić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uveze se gotovo četiri puta više nego što se izveze

U Hrvatskoj se, ovisno o godini, proizvodi od osam do deset tisuća tona meda, od čega se prošle godine izvezlo samo 380 tona, a uvezlo gotovo četiri puta više, 1300 tona. Podaci zabilježeni u prošloj godini pokazuju da najviše uvozimo iz Španjolske, Kine i Poljske, dok naši proivodi najčešće idu put BiH, Italije i Njemačke. A baš uvozni med najveći je problem za domaće medare. Naime, veliki trgovački centri uvoze onaj slabije kvalitete i prodaju ga po nižim cijenama zbog čega domaći i kvalitetan med ostaje neprodan.

Prema riječima predsjednika Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije Stanka Čuljaka, na kućnom pragu med se prodaje za cijenu od 40 kuna na više, dok u trgovinama cijena meda iznosi 29.99 do 80 kuna. Čuljak također navodi kako se mladi nerijetko ne žele baviti proizvodnjom meda jer je ona visokorizična zbog vremena i neisplativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obitelj Knežević iz Šiškovaca kontinuirano pčelari od 1974., od pčelarstva živi, a godišnje prizvede i do 25 tona različitih vrsta meda. No, s obzirom na visoku kvalitetu domaćeg meda nikada, kažu, nisu bili zadovoljni otkupnom cijenom u zemlji te smatraju kako bi se kvaliteta domaćeg meda trebala više cijeniti.

"Trenutno su otkupne cijene od 16 do 35 kuna po kilogramu, ovisno o vrsti meda. Veliki smo proizvođači pa uspijevamo prodati dovoljno meda i drugih pčelinjih proizvoda da bismo poslovali pozitivno. Inače, velik dio proizvoda prodajemo na malo, na tržnicama, sajmovima i slično. Dio meda, također, direktno izvozimo, na područje EU, ali dio meda odlazi i na tržište Bliskog istoka. Količine, naravno, ovise i o potražnji, no tržište se postupno širi i otvara", kaže za Glas Slavonije Ivan Knežević dodajući kako bi se trebalo učiniti na promidžbi domaćeg meda, a da bi na deklaracijam aonih uvoznih trebalo točno navesti iz koje zemlje dolaze. Po njegovom mišljenju, kupci ipak kad kupe med u trgovačkim centrima shvate koliko je onaj domaći bolji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo