Unatoč velikim očekivanjima, ključni sastanak u petak na kojem su se okupili predstavnici Hrvatske narodne banke, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, HANFA-e i FINA-e, nije donio rješenje.
"Zasad nismo pronašli zajedničko rješenje. No, iskristaliziralo se barem to da ako svi trenutno poznati vjerovnici ne bi povukli blokadu računa i ne bi bili suglasni da se više ne blokira račun, neće biti drugog načina da se situacija zaključi nego stečajem", rekao je direktor DAB-a Vinko Radić.
Da se vjerovnici slože oko deblokade, moglo bi se nastaviti poslovanje banke u likvidaciji, nesmetan rad likvidatora banke te u konačnici djelomično namirenje vjerovnika o čemu su intenzivni razgovori nastavljeni i tijekom vikenda.
Vjerovnici pristali na deblokadu
Kako doznaje Poslovni dnevnik, načelno su na deblokadu pristala većina vjerovnika koja potražuje 33 milijuna kuna. Pozitivan odgovor trebaju početkom tjedna potvrditi Uprave i Nadzorni odbori vjerovnika. U konačnici čeka se i odgovor od FINA-e čija Uprava treba odlučiti hoće li povući zadužnicu vrijednu 11 milijuna kuna i riskirati likvidaciju.
Konačne pregovaračke pozicije trebale bi se iznijeti do srijede.
Štedišama isplaćeno 179 milijuna kuna
U međuvremenu, situacija u banci je paradoksalna; dok se ne postigne dogovor likvidatori s blokiranog računa ne mogu plaćati niti najsitnije izdatke poput sudskih taksi ili telefonskih računa jer je to protuzakonito.
Dok se nastavljaju pregovori što dalje učiniti s likvidiranom Credo bankom, njezinim bivšim štedišama najbitnija je isplata depozita. Prema podacima DAB-a od ukupnog iznosa osigurane štednje od 465 milijuna kuna, do subote u 14 sati isplaćeno je 179 milijuna kuna. Na šalterima Hrvatske poštanske banke, Croatia banke i Hrvatske pošte gužve je bilo tek prvi dan prije otvaranja poslovnica, no isplata dalje teče uredno. Inače, prema podacima DAB-a, od 179 milijuna kuna više od 40 posto novca štediše su odlučili ostaviti u vidu depozita u te dvije banke.