Uoči World Economic Foruma, sastanka na kojem će se u Bruxellesu okupiti više od 400 vodećih ljudi iz svih sfera društva, objavljena je studija o provođenju ekonomskih i strukturnih reformi.
Zaključak je da je od ambicioznog plana postavljenog 2000. ostvaren 'nekakav napredak", ali da je još puno toga ostalo neispunjeno kako bi se u potpunosti ostvario gospodarski potencijal Europe.
Studija se fokusirala na osam ključnih dijelova Lisabonskog ugovora poput stvaranja informacijskog društva, razvoj inovacija, liberalizacija tržišta, izgradnja povezanih industrija, efikasne i integrirane financijske usluge, poboljšanje poduzetničkog okoliša, povećanje društvene uključenosti i održivi razvoj.
Od članice Europske unije najbolje rezultate ostvarili su Cipar i Slovenija koje su se smjestile na 13. i 14. mjestu. Zanimljivo je da je nekolicina zemalja koja su nove članice ili su tek zemlje kandidatkinje ostvarila bolje rezultate u implementaciji reformi od starih članica., piše Nacional.
Tako su Hrvatska i Crna Gora te Turska i Makedonija bolje pozicionirane od Poljske, Italije, Rumunjske i Bugarske.
Crna je Gora ostvarila najbolji rezultat među zemljama koje nisu članice EU društva, dok je Hrvatska zauzela drugo mjesto istim rezultatom kao i Grčka.
Kao najveće prednosti Hrvatske navodi se razvoj povezane industrije i sve veća nastojanja u pokretanju održivog razvoja. Najveći minus nam je nedovoljna pažnja posvećena stvaranju poticajnog okružja za poduzetništvo, opsežna birokracija i komplicirana pravila prilikom pokretanja nekog posla.