Zbog manje kupovne moći građana posljednjih mjeseci riba je jeftinija na tržnicama u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj, a ruši se i nabavna i prodajna cijena.
Hrvatska ne slijedi taj trend, jer se domaći trgovci ne žele odreći dijela svoje marže. Ipak, bez obzira na pad cijena u Italiji, riba je kod nas još uvijek uglavnom nešto jeftinija.
"Cijene u Italiji padaju, no još uvijek su više nego kod nas. Tamo su, naime, kod uvođenja eura cijene naglo skočile, a sada su, i s ovim padom, još uvijek više nego kad je nacionalna valuta bila lira", izjavio je za Jutarnji list magistar ekologije Aron Smešny, inače i stručnjak za ribarstvo. Vlasnik tršćanske ribarnice Da ClaudioClaudio Petrachi kaže da je cijena ribe u Italiji posljednjih mjeseci u prosjeku pala za 20 do 30 posto. Vrhunska plemenita riba, inćuni i školjke vongole koje Talijani rado kupuju, jeftiniji su i do pedeset posto.
Unatoč padu cijena Claudio se ne žali na zaradu, jer su pale i nabavne cijene.
"U Italiji su definitivno pale cijene. Ribari su prije ove krize na tamošnjim burzama ribe za kilogram oslića mogli dobiti osam do devet eura, a sada je cijena do 5,80 eura", kaže Romeo Mikičić, ribar koji gotovo 20 godina svoj ulov izvozi u Italiju. Objašnjava i da Talijani svojim izlovom pokrivaju tek 40 posto svojih potreba, a ostalo uvoze.
U Španjolskoj je slična situacija kao i u Italiji. Zbog krize su pale cijene i potražnja, a cijene su gotovo iste kao i i u Italiji.
Prethodni članak:
arti-201002120066006