Dobra volja poslodavca da nagradi radnika koji je zajedno s njim gradio firmu i borio se za nju tijekom godine, reći će sindikalisti, nije tako česta pojava. Dok jedni to ne čine jer su im tvrtke u problemima, drugi pak imaju drugačiju "računicu", radnicima počesto teško razumljivu. No, unatoč svemu postoje i oni svijetli primjeri u Lijepoj našoj. Ne samo isplate božićnice nego i primjera u kojima ona nije baš mala.
Najsvjetliji primjer svima dobro poznat onaj je dm-a koji će i ove godine, tradicionalno, svojim zaposlenicima isplatiti još jednu prosječnu neto plaću koja u toj firmi za ovu godinu iznosi 8655,97 kuna. Svoje zaposlenike nagradit će i Agrokor koji će u skladu s Kolektivnim ugovorom isplatiti i dar za djecu. I Pevec, koji se prije nekoliko godina nalazio na rubu propasti, ove godine zaposlenicima isplaćuje božićnicu od 2200 kuna i dar za djecu, ali i novčanu nagradu za ovogodišnje rezultate poslovanja u iznosu 30 posto bruto plaće.
Žito isplaćuje 3 tisuće kuna te dar i dar za djecu
Žito grupa svoje će radnike nagraditi božićnicom od tri tisuće kuna u kešu, darom u visini 200 kuna (šećer, brašno, jaja, ulje), a darivat će i djecu zaposlenika iznosom od 600 kuna.
Kad je riječ o bankama, na upit Net.hr-a je odgovorio PBZ navodeći kako i ove godine isplaćuje božićnicu u visini tisuću kuna od kojih je dio u novcu, a dio u vaučeru. Svoje zaposlenike nagradit će i INA i to s tisuću kuna neto te darom za dijete u iznosu od 600 kuna.
I trgovački lanac Lidl ističe da posebnu pažnju pridaje brizi za svoje zaposlenike. Za njih oko dvije tisuće, ove će godine namijenjeni su bonovi za kupovinu u iznosu od 1500 kuna.
Kad je riječ o javnim tvrtkama, one prema preporuci Vlade i u dogovoru sa sindikatima u Kolektivnom ugovoru nemaju božićnice. No, na temelju Kolektivnih ugovara božićnicu ipak isplaćuju Hrvatske šume, te Hrvatske autoceste. Riječ je o tisuću kuna za radnike te 600 kuna dara za dijete.
55 posto zaposlenih očekuje božićnicu
Prema istraživanju portala Moj posao, ove godine božićnicu očekuje 55 posto zaposlenih, od kojih 83 posto očekuje novac u prosječnom iznosu od 1260 kuna, a što je 100 kuna manje nego prošle godine.
Sudionici istraživanja naveli su da bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 1630 kuna, što je 30 posto više od očekivane prosječne božićnice koja bi iznosila oko 1260 kuna.