Naime, TDR, koji posluje u sklopu rovinjske Adris grupe, već neko vrijeme upozorava da izvoze 60 posto ukupne proizvodnje ponajprije u zemlje CEFTA-e. Kad uđemo u EU, dakle za dvije godine, ukinut će se bescarinski izvoz u BiH, Srbiju ili Makedoniju, što u konkretnom slučaju za TDR predstavlja 15 posto poreznog opterećenja za tržište BiH ili čak 57 posto za Srbiju. Zato se šuška, piše Poslovni dnevnik, da će TDR za lokaciju nove tvornice izabrati BiH.
Informaciju u Rovinju nisu mogli potvrditi, dok su iz Adris grupe poručili da ostaju pri onome što je predsjednik Uprave Davor Tomašković u lipnju rekao za isti taj list. "Posljedica povećanja carina nakon ulaska u Uniju TDR-u je novi godišnji trošak od deset milijuna eura. Rješenje koje bi pomoglo su bilateralni sporazumi za preferencijalni carinski tretman", rekao je tada Tomašković.
No, u Ministarstvu poljoprivrede pojasnili su da su bilateralni sporazumi nemoguće rješenje jer jedanput kada uđemo u Uniju, ulazimo i u jedinstven trgovinski režim s trećim zemljama. Za tako nešto se prije ulaska u EU pokušala izboriti Slovenija, ali neuspješno. "Nadležnost za vođenje pregovora i sklapanje sporazuma o preferencijalnim uvjetima trgovine s trećim zemljama je u izravnoj i isključivoj ingerenciji institucija Europske unije. Nijedna članica Unije nema mogućnosti pregovarati bilateralne sporazume o trgovini. Hrvatska, međutim, kao punopravna članica EU može ravnopravno sudjelovati u radu zajedničkih tijela te izraziti svoje prijedloge i zastupati nacionalne interese", pojasnili su u Ministarstvu poljoprivrede.
Inače, od lanjskih 2,83 milijarde kuna prihoda Adris grupe čak 1,9 milijardi odnosi se na duhansku proizvodnju koja donosi glavninu profita.
Vezani članci:
arti-201106100639006 arti-201003100571006 arti-201002180252006 arti-201003240497006